Jiří Paroubek oznámil návrat do politiky. S novým hnutím chce uspět v evropských volbách

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 2. 2023

Bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek (70) oznámil, že má v plánu vrátit se na politickou scénu. Založil za tím účelem spolek Nespokojení, který by se měl později stát základem nového levicového hnutí, s nímž by se Paroubek v příštím roce rád zúčastnil voleb do Evropského parlamentu a dalších voleb. "Myslím, že je po tom poptávka, ani jedna ze dvou velkých levicových stran v současnosti nemůže uspět a dostat se do Sněmovny," odůvodnil své rozhodnutí pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku na politické scéně nyní figurují dvě velké strany levicového zaměření, a to ČSSD a KSČM. Obě přitom při posledních volbách vypadly ze Sněmovny a aktuální výzkumy nenasvědčují tomu, že by se jejich volební preference měly v brzké době zásadně změnit. Právě to bylo motivací Jiřího Paroubka, aby se na politickou scénu postupně vrátil a pokusil se voličům nabídnout to, čeho se jim nyní podle jeho mínění nedostává - tedy dostatečně silné levicové strany, které budou schopné konkurovat současným vládním stranám.

"Zhruba na začátku září bychom chtěli zakládat hnutí, se kterým poté chceme kandidovat do evropských voleb. Do doby, než přijdou nové parlamentní volby, bychom chtěli již vystupovat jako jeden subjekt a jako takový kandidovat. Uvažujeme také o krajských volbách, ale tam nemohu říci, že to bude ve všech krajích, protože někde možná ČSSD bude chtít spolupracovat s ANO," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz své plány někdejší premiér.

Oslovovat kromě dvou největších levostranně orientovaných stran hodlá také strany menší, například Suverenitu, Domov nebo Národní socialisty. Podle jeho slov již se zástupci některých z nich jednal a jsou mezi nimi i někteří, kteří mu již slíbili podporu.

"Vznik nového hnutí mi připadá velmi užitečný, protože řada lidí mi říkala, že nemají koho volit, protože jim nevyhovuje ani ČSSD, ani KSČM. Samostatně nemají moc šancí uspět a já sám bez nich možná také ne, přestože v době, kdy jsem byl v čele sociální demokracie, byla ta strana nejúspěšnější ve své historii," uvedl Jiří Paroubek pro ŽivotvČesku.cz.

Konkrétní jména osobností, které se jej již rozhodly podpořit, uvádět Jiří Paroubek zatím nechtěl, prozradil ale, že se jedná o některé bývalé hejtmany a senátory. Zároveň uvedl, že první konkrétní lidé budou odtajněni pravděpodobně příští týden, kdy příznivci spolku Nespokojení společně pořádají demonstraci. Ta se bude konat v úterý na Malostranském náměstí v Praze a jejím účelem je protestovat proti současné vládě a jejímu plánu snížit valorizaci důchodů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.