Jiří Paroubek promluvil k možnému odvolání Petra Arenbergera. Odhalil, kdo by ho mohl nahradit

Bývalý politik Jiří Paroubek
Bývalý politik Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2021

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) dodá premiérovi Andreji Babišovi (66) dokumenty o svém majetku dnes odpoledne. Novinářům to řekl po zasedání vlády. Média v minulých dnech upozornila na nedostatky v ministrově majetkovém přiznání a další záležitosti. Arenberger je přesvědčen, že se žádného zásadního pochybení nedopustil a dokumenty to dokládají. V posledních dnech se také spekuluje o jeho odvolání a jedním z možných nástupců by mohl být exministr Roman Prymula (57). "Jako ministr zdravotnictví si vedl dobře, pokud by byl na těch několik měsíců jmenován, tak by to jistě zvládl," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý politik Jiří Paroubek (68).

Premiér ve čtvrtek uvedl, že nového ministra v současné době nehledá. Nerozumí ani dotazu, jestli se Arenbergera chystá odvolat. "Pokud to bude mít v pořádku, tak není důvod ho odvolávat. Já řekl, že si vezmu ty papíry. To bude nějaká velká hromada," uvedl. Doplnil, že detaily nezná. "Já se s tím obeznámím, a potom to budu řešit," doplnil.

"Myslím si, že je potřeba řešit věci racionálně. Pokud premiér posoudí, že jsou ty věci v pořádku, tedy ty věci, o nichž hovoří jako o závažných pochybeních část médií, tak by měl zůstat, pokud ne, tak by měl odejít," řekl svůj pohled na další vznikající krizi na postu ministra zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek.

Petr Arenberger přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. V přiznání uvedl více než 60 nemovitostí. Jednu z nich na Mělnicku pronajímá jako archiv pro vinohradskou nemocnici. Po nástupu do funkce ředitele v roce 2019 za symbolickou korunu měsíčně, od roku 2013 za 79,16 koruny za metr čtvereční. V té době působil jako náměstek ředitele nemocnice.

Pochybnosti panují i o dodržení podmínek privatizace bytu s ordinací v centru Prahy, který si od 90. let pronajímal. V roce 2019 ho za 11,5 milionu korun koupil s podmínkou, že v něm zachová trvalé bydlení po deset let. Arenberger ale vlastní také vilu v Kobylisích. Radnice Prahy 1 proto prověří, jestli byly podmínky dodrženy.

Právě komplikace s majetkem jsou tím, kvůli čemu se spekuluje o jeho odvolání. "V tuto chvíli říkat nějaké konkrétní jméno, je předčasné. Medvěd stále běhá po lese, takže těžko dělit kůži. Ale pokud se ptáte na Romana Prymulu, tak ten si jako ministr zdravotnictví vedl dobře, pokud by byl na těch několik měsíců jmenován, tak by jistě těch několik měsíců zvládl a posílil by intenzitu boje proti pandemii, takže by to bylo žádoucí, je to kvalifikovaný člověk," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek.

Petr Arenberger řekl, že premiérovi předloží všechny materiály, o které žádal. "Ten šanon je asi 15 centimetrů tlustý. Z mého pohledu vysvětluje problematiku tak, že tam nikdy nedošlo, kromě toho zadání pozemků do majetkového přiznání, které jsou stejně ale dostupné na katastru, k nějakému zásadnímu pochybení," uvedl na tiskové konferenci ministr. Jaký bude mít obsah dokumentů vliv na jeho další působení ve vládě, je podle Arenbergera na Babišovi. Sám ale nepočítá s tím, že by například daňové přiznání zpřístupnil i veřejnosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.