Jiří Paroubek promluvil o kauze Jana Hamáčka. Důvodem, proč se to celé děje, jsou dvě věci, míní

Jan Hamáček a Jiří Paroubek
Jan Hamáček a Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 5. 2021

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) potvrdil, že s ním šéf sociálních demokratů, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (42) mluvil o získání milionu vakcín Sputnik z Ruska. Vicepremiér se chystal do Moskvy s plánem, že zajistí ruskou vakcínu, s její pomocí proočkuje Česko, a získá tím před podzimními volbami do Sněmovny voliče pro sociální demokracii, uvedl server Seznam Zprávy. Podle bývalého předsedy vlády Jiřího Paroubka (68) jde o předvolební boj. "Důvodem, proč se to celé děje, jsou dvě věci," řekl pro ŽivotvČesku.cz expremiér a někdejší šéf ČSSD.

Server SeznamZprávy před dvěma dny napsal, že Hamáček chtěl na plánované cestě do Moskvy vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky Sputniku V a uspořádání rusko-amerického summitu v Praze. Podle českých bezpečnostních složek jsou z útoku ve Vrběticích důvodně podezřelí agenti ruských tajných služeb.

Hamáček tvrzení, že chtěl kauzu Vrbětice vyměnit za vakcínu a summit, odmítl a oznámil, že na autory článku Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou podá trestní oznámení.

Podle někdejšího předsedy vlády Jiřího Paroubka je celá kauza jen předvolebním bojem a Hamáčkovu pozici nijak neotřese. "Nemyslím si, že Jana Hamáčka to bude stát místo předsedy ČSSD. Myslím si, že to naopak sociální demokracii pomůže. Je to nepřiměřené. Je to předvolební boj. Důvodem, proč se to celé děje, jsou dvě věci. A to zaprvé snaha určitých kruhů lidí, aby shodili vládu, to znamená, aby bylo hlasování o nedůvěře, což by nic neřešilo a nebo hlasování o rozpuštění Sněmovny, což už teď odpískali i Piráti se STAN. A když se nepodařilo ovládnout sociální demokracii přes Petříčka a vyvést ji z vlády, rozbít vládu, tak se o to pokusili jiným způsobem, nic jiného v tom není," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na kauzu »Vrbětice za Sputnik V« Jiří Paroubek.

Podle Seznam Zpráv se 15. dubna večer Hamáček setkal s šéfy tajných služeb, policie a velvyslancem v Moskvě, s nimiž o svém plánu mluvil. Schůzka s Netolickým se odehrála předtím a o Vrběticích žádná zmínka nepadla. "Byl jsem v nevhodnou dobu na nevhodném místě," uvedl Netolický. Článek Seznam Zpráv komentoval na Twitteru i Hamáček. "Co tam máte dál pane Kroupo? I váš utajovaný svědek Martin Netolický říká, že jsem žádnou vlastizradu neplánoval," napsal ministr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.