Jiří Paroubek se chce jako předseda spolku Nespokojení obrátit na prezidenta Petra Pavla kvůli omezené valorizaci důchodů

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 3. 2023

Vládní koalice v sobotu po rozsáhlých obstrukcích opozice prosadila novelu důchodového zákona, který počítá s nižší červnovou mimořádnou valorizací důchodů. Vládou prosazená nižší míra růstu penzí má především ušetřit peníze ze státního rozpočtu letos i v příštích letech. Průměrný měsíční důchod vzroste podle vládních novely o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl bývalý předseda vlády a v současnosti předseda spolku Nespokojení Jiří Paroubek (70), že pokud novela zákona projde Senátem, obrátí se dopisem na prezidenta.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) opakovaně řekl, že pokud by se nepodařilo zákon změnit a důchody by se zvyšovaly podle dosud platné úpravy, znamenalo by to v příštích letech celkové výdaje kolem 600 miliard korun. Pokud zákon začne platit, skončí zřejmě u Ústavního soudu. Musí ho ale předtím schválit Senát a podpis musí připojit nově zvolený prezident Petr Pavel, který se chce ke snížení valorizace důchodů vyslovit až po své inauguraci. Inaugurační ceremoniál bude ve čtvrtek 9. března.

Ohledně souboje opozice a vládní koalice je Jiří Paroubek přesvědčen, že vláda zjistila, že do budoucna to mít jednoduché nebude. "Myslím si, že jaké jsou poměry sil ve Sněmovně, s tím se muselo počítat, že tam má vládní koalice 108 hlasů a že asi nikdo z poslanců nebude hlasovat proti vlastní vládě. Opozice poukázala na problém, řekla všechny argumenty, které by měly vést vládu k přehodnocení rozhodnutí - to znamená, že to mělo i mobilizační efekt. A také to je varování pro vládu, že bude nucena bojovat o každý důležitý zákon velice sveřepý zápas, takže to pro vládu není do budoucna dobrá zpráva, protože to ji bude odvádět od jiných záležitostí. Ona sice není moc schopná něco dělat konstruktivně, ale to něco málo, co udělá, na to nebude mít čas," zhodnotil Jiří Paroubek pro ŽivotvČesku.cz schůzi, která trvala vlivem obstrukcí 97 hodin.

Opoziční kluby ANO a SPD se netajily s tím, že chtějí přijetí změny zablokovat nebo aspoň co nejvíc ztížit. Jednání provázely dlouhé obstrukční projevy i procedurální návrhy. K zákonu se sešlo přes 300 pozměňovacích návrhů. 

Novelu se podařilo schválit v sobotu před polednem. "Je to samozřejmě úspěch vládní koalice, protože prosazovala tuto změnu," řekla novinářům předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (38). "Byť bylo ze strany opozice učiněno opravdu maximum, tak se jí nepodařilo zvrátit ten výsledek," dodala. 

Naproti tomu od předsedy SPD Tomia Okamury opakovaně zaznělo, že vláda okradla téměř tři miliony příjemců důchodů. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová označila zákon za hanebný. Řekla také, že se hrdě hlásí k tomu, že opozice využila všechny obstrukční možnosti. Hnutí ANO nyní doufá, že novela neprojde Senátem. 

Pokud novela Senátem projde, chce se Jiří Paroubek obrátit na Petra Pavla. "Já se chci na prezidenta obrátit dopisem jako předseda spolku Nespokojení a chceme ho vyzvat k tomu, aby novelu zákona nepodepsal, pokud návrh zákona projde Senátem, což asi projde. Takže se na něj obrátím, protože to je špatný zákon s tím, že peníze, které se ušetří, budou použity na zbrojení," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek.

Pokud by ji Senát schválil, chce se hnutí ANO rovněž obrátit na nastupujícího prezidenta Pavla, aby ji vetoval. Pokud by ji Pavel přesto podepsal, ANO se hodlá obrátit na Ústavní soud. Stejný záměr má i SPD, které vyzvalo ANO ke společnému postupu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.