Expolitik a otec Jiřího Paroubka mladšího se poprvé vyjádřil k rozpadu manželství svého syna. Je něčím zklamaná a frustrovaná, říká o jeho exmanželce Tereze

Jiří Paroubek mladší a jeho exmanželka
Jiří Paroubek mladší a jeho exmanželka
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 6. 2022

V roce 2017 vstupovali do manželství a byla na nich vidět radost z toho, že si po všech ohledech skvěle rozumí. Řeč je o Jiřím Paroubkovi mladším, který je synem expremiéra a bývalého předsedy ČSSD. Tehdy si vzal Terezu Smejkalovou v pražských Jinonicích a ženichovi rodiče u toho nechyběli. Manželství ale nemělo šťastný konec a skončilo rozvodem. Pro ŽivotvČesku.cz se ke smutné události, která před pár dny vyvrcholila tím, že bývalá manželka veřejně očernila syna expolitika, poprvé vyjádřil Jiří Paroubek starší (69). "Myslím si, že v takových případech je nejlepší mlčet," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Přestože podle dat Českého statistického úřadu, která má ŽivotvČesku.cz k dispozici, v loňském roce úroveň rozvodovosti klesla na 39,7 procenta a je nejnižší od začátku století, skončilo tak společnou pouť životem přes 21 tisíc párů.

Každý den roku 2021 průměrně skončilo rozvodem téměř 58 manželství, vyplývá to z dat, která uveřejňuje Český statistický úřad (ČSÚ). Stejně dopadl i sňatek syna expremiéra Jiřího Paroubka s Terezou Paroubkovou, za svobodna Smejkalovou.   

Podle jejího vyjádření přitom zřejmě nešlo o zrovna přátelský rozchod. "Dnes jsem oficiálně předala lžičku, kterou jsem si jako jedinou věc omylem odnesla ze společné domácnosti po 8 letech vztahu a 5 letech manželství s Jiřím Paroubkem mladším," napsala Tereza do neveřejného statusu na sociální síti Facebook, který zveřejnil Blesk.cz.

"Přesto, že jsem v manželství od píky vybudovala úspěšnou firmu a společně si s manželem vzala mnohamilionovou hypotéku na dům v Řeporyjích, díky »předmanželské smlouvě« nemám s rozvodem nárok na nic! Paroubkovi se totiž neopouštějí, pokud se tedy nechcete roky rozvádět a nechat u soudu statisíce. Dům manžel s několikamilionovým ziskem v lednu prodal a z firmy mě přes právníky v dubnu vyhodil... Ale karma je zdarma a za peníze si ještě nikdo nikdy štěstí, lásku ani zdraví nekoupil. Ať se daří, »drahý« Jiří," uvedla Tereza Paroubková.

Doposud otec Jiřího Paroubka mladšího mlčel, pro ŽivotvČesku.cz udělal výjimku. "Ona je něčím zklamaná a je z toho frustrovaná. Jirka, pokud jsem si všiml, to nekomentuje. Považuji to za uzavřenou věc. Je mi jí docela líto, že se dostala na takovou úroveň, že takto mluví, ale nedá se nic dělat," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek starší smutným hlasem s tím, že každé manželství, které se rozpadne, je pro daný pár velmi bolestivou ztrátou.

A sám ví, o čem mluví. Hned dvě zkušenosti s rozvodem má i samotný expremiér Jiří Paroubek (69). Skončil tak jeho vztah jak s matkou Jiřího Paroubka mladšího - Zuzanou, tak i s druhou manželkou - Petrou, matkou jeho dcery Margarity. "Emoce nemám žádné, beru to, jak to je," uvedl tehdy k rozvodu s Petrou pro ŽivotvČesku.cz bývalý politik.

V první polovině 50. let 20. století končila podle ČSÚ rozvodem desetina manželství. Hranice 30 % byla poprvé překonána v roce 1975. V období 2005–2010 rozvodovost v celkovém trendu stagnovala na úrovni 47–50 %. Historické maximum, 50 % manželství končících rozvodem, bylo zaznamenáno v roce 2010. Nicméně do roku 2012 došlo k poklesu zpět na úroveň z počátku nového tisíciletí, přesněji na hladinu 44 %.

Loni pak skončilo rozvodem celkem 21,1 tisíce manželství, meziročně o 0,6 tisíce méně. Úroveň rozvodovosti poklesla ze 40,6 na 39,7 % a byla nejnižší od počátku století. Ve třech pětinách rozvodů šlo o manželství s nezletilými dětmi. V rozvedených manželstvích žilo celkem 20,4 tisíce dětí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.