Jiří Paroubek se zastal Víta Rakušana. Řekl o něm ale, že je buď hloupý, nebo dělá, že neví. Pak zmínil morální ránu a likvidační ránu na plexus solaris

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 6. 2022

Mimořádná schůze Sněmovny svolaná z popudu opozice ke kauze kolem pražského dopravního podniku a roli vládního hnutí STAN se uskuteční příští týden ve čtvrtek 7. července. Na tento den ji svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (37), uvedl to její mluvčí Martin Churavý. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého předsedu vlády Jiřího Paroubka (69), jak korupční kauzu kolem dopravního podniku vnímá a zda by měl ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan (43) odstoupit, po čemž volá opozice.

Navrhovaný bod se podle sněmovního webu jmenuje »Organizovaný zločin hnutí STAN«. Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Bývalý premiér Jiří Paroubek si nemyslí, že dopad kauzy by mohl vést k tomu, že by vládnímu kabinetu Petra Fialy zlomil lidově řečeno vaz.

"Předčasné volby v tuto chvíli asi ne. Vládní strany mají většinu a nevypadá to, že by se strany chtěly nějakým způsobem rozkmotřit a jít od sebe. Je to ale morální rána pro celou vládu a pro hnutí STAN je to likvidační rána na plexus solaris, ze které se těžko vzpamatuje, protože prakticky celé vedení s výjimkou předsedy Rakušana je jasně znevěrohodněné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý politik.

Jedním z obviněných v kauze dopravního podniku je dnes již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček z hnutí STAN, který je ve vazbě. Kvůli kauze končí ke konci června i ministr školství Petr Gazdík (48), protože se stýkal s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Předsedu STAN Víta Rakušana ANO opakovaně vyzvalo kvůli »brutálnímu střetu zájmů« k rezignaci na funkci ministra vnitra. Podle předsedy SPD Tomia Okamury je neúnosné, aby Starostové a nezávislí dál zůstávali součástí vlády.

"Celý spolek vedení STANu, který obklopuje předsedu Rakušana, to jsou lidé včetně Polčáka, kteří jsou morálně mimo. Pokud jde o ministra Víta Rakušana, tak buď je hloupý, že to nevěděl, nebo o tom věděl a dělá, že neví. V každém případě, kdyby v tuto chvíli odstoupil, tak se rozsype celá vláda. Po odstoupení Gazdíka, kdyby došlo k odstoupení Rakušana, tak to hnutí už nemá žádnou legitimitu, i když to svým způsobem je také na odstoupení," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.