Jiří Paroubek zhodnotil vládu, použil slova o bludném směru a vysmál se ministrovi Marianu Jurečkovi kvůli chybě u příspěvku 5000 korun za dítě

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 5. 2022

Na konci března se kabinet premiéra Petra Fialy (58) stal terčem kritiky. Rozhořčení veřejnosti způsobil omyl v rámci rozhodnutí o udělení jednorázového příspěvku ve výši pěti tisíc korun za každé dítě v domácnosti. Podle původního oznámení totiž na příspěvek měly dosáhnout i bohatší rodiny. Šéf resortu práce a sociálních věcí Marian Jurečka (41) následně své tvrzení opravil - pětitisícovou finanční injekci nakonec dostane méně rodin. Bývalý politik Jiří Paroubek (69) směrem k tomuto přešlapu uvedl pro ŽivotvČesku.cz, že je otázkou, zda tomu ministr vůbec rozumí.

O mimořádném příspěvku informoval premiér na tiskové konferenci po jednání vlády minulý čtvrtek. "Rozhodli jsme o jednorázovém příspěvku na dítě ve výši pět tisíc korun. Příspěvek dostanou domácnosti s příjmem do milionu korun ročně," uvedl tehdy Petr Fiala.

Následně ministr práce a sociálních věcí zdůraznil, že půjde o čistý příjem. Pomoci se tedy měly dočkat rodiny, jejichž příjem je nižší než 83 tisíc korun. "Odhadem to bude 1,1 milionu domácností," řekl ministr pro Novinky.cz s tím, že se příspěvek dotkne více než dvou milionů dětí.

V sobotu pak Marian Jurečka vše změnil, když uvedl, že šlo o chybu. "Pomoc rodinám se bude týkat těch, jejichž příjem je do 1 mil. Kč hrubého. Na tiskové konferenci jsem sdělil nepřesnost, za kterou se omlouvám. Nechci se vymlouvat, v poznámkách jsem měl i jiné varianty, které se odvíjely od čistého příjmu, a přehlédl jsem se. Děkuji za pochopení," sdělil na sociální síti Twitter.

Redakce ŽivotvČesku.cz položila Jiřímu Paroubkovi dotaz, jak vnímá současnou vládu a zda ho zaujalo něco, co by mu v rámci konání koaličního kabinetu vykouzlilo radostný úsměv na tváři.

"Myslím, že vláda vede zemi bludným směrem, není nic, co by mě v jejich činnosti potěšilo. Když se ohlédneme, jeden den vyhlásí místopředseda vlády, že všichni rodiče budou dostávat pět tisíc korun na dítě z čistého, pak že to byl omyl, že to je z hrubého. Takže oni to nedokáží říct ani srozumitelně, možná tomu ani nerozumí, je to trapné. Je to jeden přehmat za druhým a nevím, jestli to je pro legraci či k pláči, ale každopádně pro lidi, když se jim zvyšují o desítky procent služby, energie, ceny potravin, tak je to pro ostudu. Nevím, co by mě na tom, jak to současná vláda vede, mělo uchvátit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz kriticky bývalý předseda vlády Jiří Paroubek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.