Joe Biden má nástroj, jak prodat blízkým Vladimira Putina jachty i letadla. V extrémní situaci pravidla nedodržuje nikdo, uvedl expert

Joe Biden a Vladimir Putin
Joe Biden a Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 2. 5. 2022

Sněmovna reprezentantů USA schválila návrh zákona, který nabádá prezidenta Joea Bidena (79), aby prodal majetek zabavený sankcionovaným ruským oligarchům a peníze použil pro Ukrajinu. Jde přitom o aktiva jednotlivě přesahující hodnotu dvou milionů dolarů, tedy přibližně 47 milionů korun. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil sociolog Vojtěch Bednář, podle kterého se v historickém kontextu nejedná o nic mimořádného.

Logická pomoc pro napadenou Ukrajinu na straně jedné a prolomení soukromého vlastnictví, potažmo znárodňování na straně druhé. Tak se dá zjednodušit vnímání zákona, který vyzývá Joea Bidena, aby majetek, k němuž si jednotlivci často dopomohli korupcí nebo politickou podporou režimu ruského prezidenta Vladimira Putina (69), zabavil a prodal.

Zákon umožní zabavit luxusní vily, jachty a letadla patřící ruským oligarchům a společnostem, na které Spojené státy uvalily sankce. Následně bude možné finanční prostředky získané prodejem tohoto majetku použít ve prospěch Ukrajiny, přičemž peníze mají zamířit do obnovy země po konfliktu, na humanitární pomoci, posílení bezpečnostních složek, na podporu utečenců a uprchlických osad v USA i dalších zemích a také na boj proti ruské cenzuře.

Podle sociologa Vojtěcha Bednáře najdeme v historii mnoho paralel, jen s různými důvody. "Počínaje pogromy na Židech ve střední Evropě ve středověku, které se dělaly jen proto, že král nedokázal splácet své závazky, přes několik kol normalizace, znárodňování a kolektivizací. Ostatně i během druhé světové války tuším probíhalo něco podobného v USA na Japoncích. My si žijeme v takovém tom omylu, že všechno funguje, že je naše země civilizovaná a že dodržujeme pravidla. Jakmile se ale stane něco extrémního, tak ta pravidla nedodržuje nikdo. V tomto kontextu se tedy nejedná o nic výjimečného," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.

Návrh zákona vyzývá také k vytvoření meziagenturní pracovní skupiny, která by pod vedením ministra zahraničí určila, jakým způsobem mohou Spojené státy zabavit majetek cizích osob s napojením na Rusko.

"Jasně, můžeme diskutovat o tom, nakolik je to spravedlivé, nakolik je to soudně vymahatelné a hlavně soudně přezkoumatelné, ale není to nic nového," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník v oboru sociologie.

Takzvaný zákon o zabavení majetku pro rekonstrukci Ukrajiny prošel dolní komorou Kongresu poměrem hlasů 417:8. Proti zabavení zmrazených aktiv ruských oligarchů hlasovala i skupina demokratických kongresmanek, které se dostaly do širšího povědomí konfliktem s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který tyto ženy z řad menšin v létě roku 2019 vyzval, aby se vrátily do zemí svého původu, přestože se narodily v USA.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.