Josef Klíma o osobním setkání se šéfem orlických vrahů: Karel Kopáč mi řekl, jak přemýšlí o smrti a Božím trestu po svém ochrnutí

Minisérie Devadesátky
Minisérie Devadesátky
Foto: Se svolením ČT
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 2. 2022

Mladík, který miloval bojová umění a zkoušel štěstí u Útvaru rychlého nasazení, šéf orlických vrahů či psychicky zlomený muž na invalidním vozíčku uvažující o sebevraždě. Tím vším byl Karel Kopáč (†44), kterému je věnovaný výrazný prostor v seriálu Devadesátky. "Zaujalo mě, že u výslechu říkal, že je pro trest smrti," zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz na šéfa gangu investigativní novinář Josef Klíma (70).

Ludvík Černý byl vykonavatelem vražd a chladnokrevným zabijákem, Vladimír Kuna mrtvá těla zavařoval do sudů, Karel Kopáč akce orlických vrahů plánoval, tak měli členové gangu rozdělenou činnost.

"S Kopáčem jsem dělal rozhovor ve vězení a nejvíce mě zaujalo, že říkal u výslechu, že je pro trest smrti. Já jsem se mu říkal, že by trest smrti bývali dostali, vždyť zabili pět lidí. A on mi na to řekl, že vy novináři nic o trestu smrti nevíte, ani poslanci, kteří o tom hlasují. Když jste zločinec a hrozí vám doživotí, nebo deset či dvacet let, tak vždy máte pocit, že z toho nějak vyváznete. Ale kdyby nad námi visel trest smrti, tak bychom se sakra rozmýšleli, kolik lidí můžeme zabít, abychom ho nedostali," tak podle novináře Josefa Klímy uvažoval o trestu smrti Karel Kopáč. Josef Klíma pro ŽivotvČesku.cz popsal, že Kopáče potkal jako člověka na invalidním vozíčku, který tušil, že ve vězení se dobře mít nebude.

Pětice pachatelů ve složení Karel Kopáč, Ludvík Černý, Vladimír Kuna, Petr Chodounský a Irena Meierová zabíjela v letech 1991 až 1993. Důvodem vražd byla touha po majetku a z části i osobní spory. Činnost gangu byla rozkrytá díky tomu, že se kriminalistům a ostravským potápěčům podařilo ze dna Orlické přehrady vyzvednout těla zavražděných osob a také kvůli tomu, že se šéf gangu rozmluvil před vyšetřovateli a pomohl s usvědčením svých kompliců.

Ústa Kopáčovi otevřelo zranění z ledna 1994, při autonehodě došlo k vážnému poranění míchy, které šéfa gangu poslalo na invalidní vozík. Začal se obávat, že pro své kolegy bude znamenat přítěž a že se ho pokusí zlikvidovat. Také chtěl ochránit osobu, na které mu záleželo. S kriminalisty udělal dohodu, že když jim pomůže celý případ objasnit, oni z vyšetřování vynechají jeho atraktivní přítelkyni, ke které ho vázaly siné city.

"Policajti mu slíbili, že ji nechají být a nebude do případu zatažená. A pod tou podmínkou pak Kopáč vypovídal. Při soudním přelíčení tam ta dívka chodila, ještě s manželkou vraha Ludvíka Černého. Vždycky když eskorta přivážela Kopáče, jeho obličej poraženého člověka se na okamžik rozzářil, jakmile ji spatřil. Usmál se a slabě jí rukou pokynul," popsal pro iDnes.cz režisér filmu Sametoví vrazi Jiří Svoboda (76).

Muž, který jeden čas chtěl být členem jednotky URNA, tak začal kriminalistům vyprávět příběh, který začal vraždou podnikatele Aleše Katovského. Ten se s Kopáčem seznámil v posilovně a bezmezně mu důvěřoval. Pod záminkou výhodné výměny peněz Kopáč vylákal podnikatele do Rudné u Prahy. Tam čekal Ludvík Černý a měl předstírat člověka, který chce s Katovským měnit peníze.

K transakci nedošlo, protože Černý u sebe peníze neměl. Dvojice Katovský a Kopáč se ale dohodla, že Ludvíka Černého vezme do vozu a dopraví do Prahy. Během jízdy Černý střelil Katovského do hlavy. Ten vůz řídil a Černý s Kopáčem měli štěstí, že se jim vozidlo podařilo udržet na vozovce. Psal se 5. duben 1991 a začalo krvavé běsnění orlických vrahů.

"Tady na tom přejezdu se v autě ozvala rána. Vjeli jsme do protisměru. Černý takhle chytil volant a já vyřadil řadicí páku. Říkal jsem mu: Co děláš, ty de*ile, co teď budeme dělat? A Černý odpověděl: Hodím ho vedle na sedačku. Černý vylezl k němu, já z druhé strany. Snažili jsme se ho dostat na sedačku spolujezdce. Vůbec to nešlo, nohy měl pořád zašprajcované za těmi pákami. Jestli jsem byl od krve, to jsem si neuvědomoval. Byl hrozný déšť, jeli jsme dolů směrem k Andělu," tak při policejní rekonstrukci Kopáč popsal, jak došlo k první vraždě. Tělo zavražděného podnikatele bylo zabaleno do drátěného pletiva a ze Žďákovského mostu shozeno do přehrady. Vrazi si rozdělili částku cca 800 tisíc korun.

Říká se, že Karel Kopáč neměl strach z policistů, ale své zranění považoval za karmický trest za těžké hříchy, které spáchal. Upnul se k myšlence, že jednou bude existovat léčba, která míchu dá do pořádku a on se znovu postaví na nohy. Uvědomoval si ale, že je v pozici zranitelného vozíčkáře, který si sám nedojde ani na záchod a okolí je na obtíž.

"Ptal jsem se ho, zda nepovažoval za Boží trest, že ochrnul za to, že vraždili ty lidi. A on mi řekl na to takovou hezkou větu. Boží trest? Někomu v tramvaji šlápnete na nohu a on dá stejně facku někomu jinému," dodal Josef Klíma pro ŽivotvČesku.cz, když popisoval setkání s šéfem gangu.

Dne 15. dubna 2004 se Karel Kopáč oběsil v kuřimské věznici, kde si odpykával trest 21 let. Doživotí nedostal jen kvůli tomu, že pomohl činy gangu rozklíčovat. Kdyby se nerozhodl, že svůj život ukončí, tak by z vězení vyšel ven v roce 2016.

Jediný, kdo z orlických vrahů je dnes ve vězení, je Ludvík Černý. Šance, že mu doživotní trest bude přerušen, je minimální. Na svobodě je ale Vladimír Kuna, který těla zavařoval do sudů, původně dostal doživotí, pak mu byl trest zkrácen, nakonec byl díky dobrému chování propuštěn.

Komplic orlických vrahů Petr Chodounský dostal původně 14 let, dnes už také za mřížemi není. Na 10 let byla odsouzena Kopáčova sestra Irena Meierová. V pardubické ženské věznici si odseděla 5 let, v roce 2002 byla díky dobrému chování též propuštěna.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.