Jsme smíření, že budeme hrát třeba pro 15 lidí. Kultura se do normálních kolejí nevrací, říká Dalibor Gondík

Herec, moderátor a dabér Dalibor Gondík
Herec, moderátor a dabér Dalibor Gondík
Foto: nextfoto.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 5. 2021

Vláda se chystá k většímu rozvolňování týkající se kultury a od pondělí 24. března by se kulturní vyžití v Česku mohlo konečně více otevřít společnosti. Radost mají nejen lidé, na které už více jak rok s epidemií koronaviru hodně doléhal, ale samozřejmě také umělecká sféra. Moderátor, herec a sportovec tělem i duší Dalibor Gondík (51) zůstává trochu skeptický a i když je trend epidemie příznivý, nemá jistotu, zda vláda svá slova dodrží. "Divadla a všechno funguje na bázi nějakého předprodeje a přípravy, takže já si to zatím neumím představit. Ještě jsme do toho nikdo neskočil. Bylo to stejné i loni – pan ministr si myslí, že když nám řekne, že od pondělí můžeme hrát, tak v pondělí je plné divadlo. Ale to je naprostá hloupost," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Od pondělí 24. května by podle vyjádření ministra kultury Lubomíra Zaorálka mělo být možné organizovat kulturní akce ve venkovních prostorách až pro 1000 lidí a akce pořádné uvnitř by mohli mít povoleno až 500 hostů. Někteří lidé to pojali jako potvrzení, že život v České republice se vrací tam, kde byl před epidemií koronaviru.

"Podle mě se to do normálních kolejí nevrací. Divadla a všechno funguje na bázi nějakého předprodeje a přípravy, takže já si to zatím neumím představit. Ještě jsme do toho nikdo neskočil. Bylo to stejné i loni – pan ministr si myslí, že když nám řekne, že od pondělí můžeme hrát, tak v pondělí je plné divadlo. Ale to je naprostá hloupost," řekl Dalibor Gondík pro ŽivotvČesku.cz.

Sám ale přiznává, že z možnosti znovu začít alespoň částečně hrát má radost. "My jsme začali zkoušet v Činoherním klubu, což je úžasné. Každé ráno se otestujeme, na to už jsme zvyklí z rozhlasu, není to žádný problém. Ale veškeré kulturní akce vyžadují velkou přípravu. Lidé si musí nejdříve koupit lístky a pak přijít. Vzhledem k tomu, že je to 50 % sálu, tak nevím… My jsme nějak smíření s tím, že budeme hrát třeba pro 15 lidí," popsal sympatický moderátor, herec a nadaný hudebník pro ŽivotvČesku.cz pohled na aktuální vývoj rozvolňování, které by se mělo už za pár dní týkat i kultury.

"Nám stačilo vyrazit na zahrádku restaurace a už jenom skutečnost, že si můžeme s lidmi povídat. To byl úplně ohromný zážitek. Už to samozřejmě všichni v divadle prožíváme pozitivněji a těšíme se. Jenom to není tak, že se mávne a je to. Hlavně alespoň venkovní akce, festivaly a koncerty venku by mohly nějak fungovat," vyjádřil se Dalibor Gondík pro ŽivotvČesku.cz s tím, že si ale zatím neumí představit, jak to bude s testováním.

"My jsme na to tedy zvyklí. V rozhlase žijeme od 10. března loňského roku v tak těžkém režimu, že já mám respirátor už i v noci (směje se). Manželka mi vždycky říká, jestli s ním jdu spát a já jí odpovídám, že ani nevím, že ho mám. Už jsem si úplně zvykl a neřeším to," dodal Dalibor Gondík pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.