Jsou prsteny s rubínem drahé? Objevte kouzlo kamenů ve špercích

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Klenota
Redakce |
[email protected]
Publikováno: 16. 8. 2021

Rubíny zná lidstvo už po tisíciletí. Jejich pojmenování vzniklo z latinského rubeus, což znamená červený. Právě jejich ohnivá barva je předurčila jako symbol vášně, temperamentu a také lásky. Jak moc je prsten s rubínem cenný i další zajímavé informace o rubínových špercích se dozvíte v tomto článku.

Proč se rozhodnout pro šperk s rubínem?

Rubíny patří do takzvané Velké trojky – jde o tři nejvzácnější drahokamy hned po diamantu, a kromě rubínu sem patří ještě také smaragd a safír. Rubíny se vyznačují tím, že během času neztrácí svůj lesk a na stupnici tvrdosti je najdeme hned po diamantech. Díky tomu jsou odolné vůči poškrábání a snesou i koupání v moři. Kvůli možným drobným inkluzím je ale třeba dávat pozor na teplotní šoky a vyšší tlak.

Říká se, že rubíny přináší životní sílu. Prsteny s rubínem jsou nejspíš také proto oblíbeným dárkem. Perfektně se hodí pro dámy narozené ve znamení Berana nebo Lva nebo v červenci, jehož je rubín kamenem. Velmi tradiční bude také obdarování rubínovými náušnicemi ke 40. výročí svatby, kterému se říká rubínová svatba.

Cena rubínů

Odborníci ze šperkařského ateliéru KLENOTA udávají, že cena přírodních rubínů poměrně rychle roste, protože jejich zdroje jsou omezené. Kolik stojí prsten s rubínem se samozřejmě liší v závislosti na jeho konkrétním designu, kvalitě i velikosti kamene, ale velké, čisté a kvalitní rubíny s váhou nad 5 ct (což je 1 gram) svou cenou předčí i diamanty, jelikož jsou naprostou raritou. Takový rubínový prsten s diamanty je proto ideální i jako investice do budoucna.

Jak to rubínům sluší v kombinaci se zlatem

Tyto růžovočervené kameny ve špercích evokují jak eleganci, tak temperament. Šperky s rubínem oživí svou přítomností každý outfit a jsou oblíbené i mezi aristokratkami. Hodí se pro ženy v každém věku. Ať už vyznáváte spíš klasičtější vzhled nebo toužíte po moderním doplňku, s rubíny si můžete splnit obojí.

Oválný či kulatý brus se považují za tradiční a brus ve tvaru kapky nebo markýzy volí nositelky tehdy, kdy hledají něco osobitějšího. Rubínový prsten ve žlutém zlatě působí hřejivým a přívětivým dojmem. U prstenu s rubínem v bílém zlatě více vynikne výrazná barva díky kontrastu. A kombinace rubínů s diamanty je také dobrý nápad, obzvlášť pokud se chystáte na slavnostní akci.

Slavné rubíny ve světě

Rekordním rubínem se v roce 2015 stal takzvaný Sunrise Ruby pocházející z Barmy – švýcarský kupec za něj v aukci drahokamů zaplatil neuvěřitelných 30 milionů eur. Tento kámen je výjimečný svým unikátním odstínem a čistotou při hmotnosti úctyhodných 25,59 ct.

Jedním z nejslavnějších rubínový šperků je prsten Elizabeth Taylor, který jí daroval Richard Burton. Ten jí romanticky přislíbil, že jednoho dne pro ni najde nejkrásnější rubín na světě. A po čtyřech letech svůj slib splnil a tento kámen nechal zasadit na obroučku ze žlutého zlata a obklopit diamanty tak, aby kameny vytvářely motiv květiny.

A jaký rubínový šperk připadá nejkrásnější vám?

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu