Juraj Jakubisko bude mít královský pohřeb. Česko se s ním rozloučí v katedrále sv. Víta. Slova herecké kolegyně

Juraj Jakubisko s manželkouu
Juraj Jakubisko s manželkouu
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 1. 3. 2023

Juraj Jakubisko, který zemřel v pátek ve věku 84 let, bude mít pohřeb hodný krále. Se světoznámým režisérem se rodina i veřejnost rozloučí v sobotu na Pražském hradě, konkrétně v katedrále sv. Víta, která byla svědkem řady historicky významných událostí. Pro ŽivotvČesku.cz o své vzpomínce na známého režiséra promluvila herečka Daniela Kolářová (76).

Poslední rozloučení se zemřelým režisérem se bude konat v sobotu 4. února v katedrále sv. Víta, a to v jednu hodinu odpoledne. Mši bude sloužit kardinál Dominik Duka (79), stejně jako v roce 2019 sloužil mši za zesnulého zpěváka Karla Gotta (†80), který měl pohřeb na stejném místě.

Mezi hosty bude pochopitelně velké množství známých osobností, podle deníku Blesk by neměl chybět například bývalý prezident Václav Klaus (81). Současný končící prezident Miloš Zeman (78) se bohužel zúčastnit nemůže, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka však na pohřeb nechá doručit věnec se stuhou prezidenta republiky.

"Na pohřeb se nechystám, protože jsme se vlastně nikdy osobně nepotkali, tak si myslím, že na to nemám úplně morálně právo. Ale nesmírně si ho vážím a nechal tu za sebou obrovský kus skvělé práce. Pohřeb v katedrále je velká sláva a myslím, že si to určitě zaslouží. Přeji mu, aby měl poslední rozloučení pěkné," uvedla pro ŽivotvČesku.cz herečka Daniela Kolářová.

Osudným se podle dostupných informací režisérovi stala rakovina jazyka, se kterou se v posledních letech léčil. Jen pár dní před smrtí přitom byl u lékaře, který mu podle manželky Deanny (64) sdělil, že nádor, který mu bránil normálně jíst, a tudíž musel být krmen sondou, začíná ustupovat.

Smrt legendárního režiséra měla nastat během převozu. S informací přišel portál Blesk.cz. "Jela jsem za sanitkou taxíkem. Když jsme dojeli do IKEM, Juraj už nedýchal. Vypadal ale uvolněně a pokojně," popsala režisérova manželka Deana Jakubisková s tím, že důvodem, proč záchranku volala, byla režisérova nevolnost.

Se svým prvním celovečerním filmem Kristove roky debutoval absolvent pražské FAMU v roce 1967. Filmy Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni a Dovidenia v pekle, priatelia, plné poezie, metafor a symbolů, jimiž se vracel do rodné východoslovenské krajiny a k tamějším lidem, normalizátoři v komunistickém Československu zakázali.

Jakubisko, jenž chtěl být původně výtvarníkem a kameramanem, pak mohl točit jen dokumenty. Na plátna kin se vrátil až v roce 1979 filmem Postav dom, zasaď strom, o rok později natočil slavný třídílný televizní film Nevěra po slovensky.

Zpracování legendy o čachtické paní Bathory, které se s rozpočtem asi 350 milionů korun zařadilo k nejnákladnějším filmům v ČR i ve střední Evropě, vyneslo Jakubiskovi Českého lva za nejlepší výtvarný počin, snímek se stal divácky nejúspěšnějším filmem roku 2008.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.