K doktoru Cimickému mě poslala máma, říká Jana Fabiánová. Zpěvačka promluvila o toxických vztazích v rodině

Jana Fabiánová a Naďa Urbánková
Jana Fabiánová a Naďa Urbánková
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 3. 2023

Zpěvačka Jana Fabiánová (44) v říjnu roku 2021 veřejně vystoupila proti doktoru Cimickému, který ji měl sexuálně napadnout ve své ordinaci, když u něj před lety hledala odbornou pomoc. Nyní talentovaná umělkyně promluvila o tom, jak se vůbec do jeho pracoviště dostala. Místo, na které má nedobré vzpomínky kromě Jany Fabiánové také řada dalších žen, které mají se známým psychiatrem negativní zkušenost, navštívila před časem redakce ŽivotvČesku.cz, pro kterou o svém nepříjemném zážitku s doktorem Cimickým promluvila také novinářka Martina Vrbová-Hynková.

V říjnu roku 2021 oznámil tehdejší prezident Miloš Zeman (78), že lékaře Jana Cimického (75) hodlá vyznamenat. V reakci na to veřejně promluvila právě Jana Fabiánová, která u něj ve svých 22 letech hledala odbornou pomoc po rozvodu. Místo pochopení se jí ale mělo dostat sexuálního napadení, jehož následky si v sobě zpěvačka nese dodnes.

Nechvalně proslulý psychiatr byl v roce 2022 obviněn celkem ze 28 mravnostních prohřešků a v současnosti jej vyšetřuje policie. Ve stejném roce byl také vyloučen z České lékařské společnosti i Psychiatrické společnosti ČLS. Veškerá obvinění Cimický dosud popírá.

"Chtěla bych ocenit policii za profesionální přístup a dobře odvedenou práci. Obvinění doktora Cimického zároveň beru jako zadostiučinění pro všechny ženy, kterých se tato kauza týká," okomentovala pro ŽivotvČesku.cz dnešní vývoj případu Martina Vrbová-Hynková, která dříve přiznala, že má obdobnou zkušenost jako Jana Fabiánová.

Pro server iDNES nyní Jana Fabiánová popsala, jak se vlastně stalo, že se v ordinaci, která měla tak zásadní vliv na její další život, ocitla. "Máma znala doktora Cimického, který se zabýval vztahy mladých, tak mě za ním popsala," vysvětlila dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (†83), která chtěla vyhledat odbornou pomoc po rozvodu.

Jana Fabiánová se vdávala jako velmi mladá a již ve svých 22 letech tak měla za sebou rozvod. Sama toužila po velké rodině a dětech, její tehdejší manžel na to ale měl jiný názor, a tak se vztah rozpadl. Zpěvačku, která přiznává, že v brzkém sňatku nejspíš hledala stabilitu, která jí v průběhu dětství a dospívání chyběla, to pochopitelně zdrtilo.

"Potřebovala jsem nějakou stabilitu v klasicky fungující rodině. Do té doby jsem nic takového nezažila. Nebylo to zase nějak narychlo, znali jsme se déle, rok a půl jsme spolu před svatbou žili. Ale asi jsem ještě pořádně nevěděla, kdo jsem a co chci, a neměla jsem v dětství dobrý mužský vzor," popsala pro iDNES umělkyně s odkazem na to, že jí její maminka vychovávala část dětství sama a později ve značně problematickém vztahu.

Zpěvaččin otčím, česko-švýcarský lékař Josef Havlík, s ní podle jejích slov neměl příliš dobrý vztah a Naďu Urbánkovou měl manipulovat. "Byla jsem pro něj parchant nebo bastard. Děly se ale daleko horší věci, nečekaný řev, scény, výkyvy nálad, výhrůžky," vyjmenovala Jana Fabiánová nepříjemné situace, které s nevlastním otcem prožila, a dodala, že teprve když později sama v dospělosti prožila vztah s manipulátorem, dokázala pochopit, proč bylo pro Naďu Urbanovou těžké vztah ukončit.

Urbánková se za svobodna jmenovala Naděžda Balabánová. Narodila se 30. června 1939 v Nové Pace a vyrůstala ve vesničce Borovnička, kde začala chodit do školy. Absolvovala Vyšší zdravotnickou školu v Trutnově a krátce pracovala jako zdravotní sestra. 

V roce 1964 se dostala do Semaforu. Poprvé se objevila před kamerou ve filmovém muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, hrála také ve filmech Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti a Na samotě u lesa. Jako zpěvačka se proslavila zejména semaforskými hity Drahý můj a Závidím a úspěšnou érou s Country Beatem Jiřího Brabce.

Fenomenální zpěvačka zemřela večer 3. 2. 2023 ve věku 83 let na komplikace spojené s rakovinou a nedávno prodělaným onemocněním covid-19.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.