K obviněním Dominika Feriho se část lidí staví odmítavě. Mají zkušenost, že ne je malé ano, říká sociolog

Bývalý poslanec Dominik Feri
Bývalý poslanec Dominik Feri
Foto: Tomáš Tkáčik / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 5. 2021

Dnes již bývalý poslanec TOP 09 Dominik Feri (24) čelí obviněním ze sexuálního nátlaku, na několika ženách, které svá svědectví poskytly médiím. Podle nich si měl vynucovat pohlavní styk. Internetové diskuze jsou vedeny obvykle ve prospěch mladého právníka. Lidé ve svých komentářích například tvrdí, že ženy, které obvinění vznesly, se chtějí jen zviditelnit, popřípadě jde o kampaň s cílem poškodit koalici SPOLU. "Jelikož většina lidí má zkušenost, že ne je vlastně takové malé ano, má následně tendenci relativizovat a zlehčovat, že obětem bylo učiněno něco, co učiněno být nemělo," vysvětlil postoje části české veřejnosti pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.

Českou politickou scénou otřáslo obvinění Dominika Feriho ze znásilnění a sexuálního nátlaku. Ten následně oznámil, že rezignuje na poslanecký mandát a v říjnových volbách nebude kandidovat do Poslanecké sněmovny. Strana TOP 09 ho v pátek v souvislosti s obviněními vyzvala k přerušení členství. Jeho budoucnost v politické sféře je aktuálně nejistá, lidé za ním ale v internetových diskuzích často stojí. Zaznívají v nich komentáře, kde lidé tvrdí, že ženy se chtěly vznesením obvinění zviditelnit, samy se mu nabízely, nebo že jde o předvolební tah ze strany konkurenčních stran.

"Je třeba říct, že v českém naturálu existují určité stereotypy, které mají tendenci oběti sexuální obtěžování nebo násilí stavět do role těch, kteří za to tak trochu mohou. Souvisí to se sexuálním chováním, které je nastaveno takovým způsobem, že je obtížné rozlišit, kde je a není shoda. Protože je obtížné to rozlišit, snadno se stane, že když narazíte na někoho vysoce postaveného, může se zachovat nevhodným způsobem. Jelikož většina lidí má zkušenost, že ne je vlastně takové malé ano, má následně tendenci relativizovat a zlehčovat, že obětem bylo učiněno něco, co učiněno být nemělo," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.

Zmedializovanými obviněními se aktuálně zabývá policie. Policejní prezidium na Twitteru uvedlo, že tak činí z takzvané úřední povinnosti. "Je důležité, aby toto bylo vyšetřeno a aby se veřejnost podívala na celou věc tak, že máme presumpci neviny, což je to, co je legální a na druhé straně to, že se exposlanec skutečně mohl zachovat nevhodně a trestuhodně," vysvětlil sociolog pro ŽivotvČesku.cz.

Komentáře na sociálních sítích bývají i vulgární, jejich autoři ale často reagují v afektu a zapomínají, že vůbec něco napsali. "Problém je v tom, že spousta těch postojů nejsou ani postoje. Jsou to rychlé komentáře, které člověk utrousí na sociální síti a většina těch komentátorů na ně zapomněla dvě vteřiny poté, co je tam sdílela. Velmi těžko potom můžete nést zodpovědnost za něco, co si nepamatujete, že jste udělali. Internet nám dal možnost veřejně plivat způsobem, který nebyl zjevný a lidé se ještě nenaučili, že to plivnutí s sebou může nést následky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník.

"Jak kdysi dávno řekl Marek Prokop - politici, kteří budou zemi vládnout za 10 nebo 12 let, se právě teď znemožňují tím, co o sobě nechávají na Facebooku. Stejnou věc dělá spousta dnešních lidí. Toho, že umístí nějaký tendenční komentář, který je veden afektem a nevychází z posouzení situace, ale z vylití momentální emoce, mohou za pár let strašně moc litovat," doplnil Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.