K očkování by neměl mluvit bývalý ministr zemědělství, sdělila Jana Maláčová směrem k Jurečkovi. Zmínila chaos nové vlády

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
Foto: CNC / JAKUB POLÁČEK / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 12. 2021

Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha (35) připravilo vyhlášku o povinném očkování lidí nad 60 let. Budoucí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (40) uvedl, že nová vláda tuto vyhlášku zruší. To ostře odmítá ministryně Jana Maláčová (40), která bude Jurečkovi rezort předávat. "Pokud nás nemá covid zruinovat, protože to zadlužování začíná být opravdu neúnosné, tak opravdu není jiné cesty než je očkování," uvedla ministryně v demisi pro ŽivotvČesku.cz.

Mezi vládou v demisi Andreje Babiše (67) a nastupujícím kabinetem Petra Fialy (57) se rozhořel spor o koncept povinného očkování proti onemocnění covid-19. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) připravil vyhlášku, která nařizuje povinné očkování pro lidi starší 60 let. Vyhláška má platit od března příštího roku, ve Sbírce zákonů by měla vyjít tento týden. Povinné očkování by se mělo týkat také některých profesí, jako jsou zdravotníci, pracovníci v sociálních službách, vojáci, policisté nebo hasiči. Ministr zdravotnictví v pátek sdělil, že povinnost se bude týkat také strážníků městské policie, dobrovolných hasičů či mediků.

Nová vláda koncept povinného očkování chce zrušit. Kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka v České televizi o víkendu řekl, že budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) povinné očkování pro lidi nad 60 let zruší. Povinné očkování pro některé obory by mohlo zůstat povinné, pokud o to požádají profesní organizace. Kabinet Petra Fialy chce jít cestou dohody.

Styl, jakým komunikuje nově nastupující vláda, se nelíbí ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové. Ta očkování považuje za jedinou cestu z koronavirové krize a nepřijde jí vhodné, aby za Vlastimila Válka, který míří na rezort zdravotnictví, komunikoval jeho kolega Marian Jurečka.

"Já vždy ctila, že pandemii má řídit ministr zdravotnictví, takovou jsme měli dohodu. Ne všem kolegům v naší vládě se toto pravidlo dařilo ctít. Pokud nová vláda slibuje lepší komunikaci, tak by s tím měla začít. To znamená, že je špatně, když bývalý ministr zemědělství a budoucí ministr práce a sociálních věcí oznamuje, že jakmile se dostanou k moci, tak zruší to, co chystá tato vláda a co je na západ od nás považováno za jedinou cestu z pandemie. A ještě to sděluje pan Jurečka, nikoliv budoucí ministr zdravotnictví," sdělila Jana Maláčová pro ŽivotvČesku.cz.

Končící ministryně práce a sociálních věcí také nově vznikající vládě doporučila, aby komunikovala jednotným hlasem. Ocenila přístup, jaký k očkování má například hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS), ten je pro co největší proočkovanost a několikrát uvedl, že není možné, aby očkovaná většina doplácela na neproočkovanou menšinu.

V politických kuloárech se po říjnových volbách o Kubovi, který má vystudovanou lékařskou fakultu, spekulovalo jako o možném kandidátovi na post ministra zdravotnictví. Podle Jany Maláčové je vidět, že hejtman Martin Kuba zná reálnou situaci a uvědomuje si politickou odpovědnost. Z přístupu Mariana Jurečky i Vlastimila Válka, kteří povinné očkování odmítají, je zklamaná.

"Začínají v tom mít chaos, komunikačně je to »blázinec na entou«. Já nevím, co rok a půl dělali kromě toho, že nás od rána do večera kritizovali. Je velmi dobře vidět, že pan hejtman Kuba má nějakou odpovědnost a uvědomuje si ji, je to vidět na jeho přístupu. Já doufám, že jakmile se pánové dostanou do svých funkcí, a já doufám, že to bude velmi brzo, tak se budou muset chovat také se zodpovědností a tak, jak se na vládní činitele sluší a patří, nemůže pokračovat festival bezbřehého populismu, který nyní vidíme," pro ŽivotvČesku.cz ostře kritizovala současný přístup budoucích ministrů Jana Maláčová, která také nesdílí obavy, že by z některých profesí po zavedení povinného očkování začaly odcházet pracovní síly.

Podle ministryně v demisi zkušenosti ze zahraničí ukazují, že kvůli povinnému očkování odešlo ze sociální oblasti pouze asi 0,1 procenta zaměstnanců. Marian Jurečka se obává, že v Česku může být situace jiná a pro některé oblasti může odliv zaměstnanců znamenat katastrofické problémy.

"Já se toho nebojím. Neříkám věci jen tak, nechali jsme si udělat dotazníkové šetření, ředitelé různých zařízení sociálních služeb mi dali za pravdu a myslím si, že povinné očkování k odlivu zaměstnanců opravdu nepovede. Já si myslím, že vždy je prostor k tomu zaměstnance přesvědčit, budu s panem budoucím ministrem mluvit o tom, jak zajistit, abychom v sociálních službách nastavili co největší proočkovanost, která je v zájmu klientů," doplnila pro ŽivotvČesku.cz současná šéfka ministerstva práce a sociálních věcí, která se chce s Marianem Jurečkou sejít a dohodnout se na opatření, která by pojistila to, aby lidé neutíkali ze svých profesí kvůli nařízenému očkování. Podle ministryně je stále prostor nejen pro povinné očkování, ale i pro další motivační postupy, které lidi přimějí k vakcinaci.

"Nechali jsme si udělat přehled věcí, které fungovaly v zahraničí a myslím si, že nějaké možnosti stále ještě máme. Potřebujeme mít schválený rozpočet, od toho se řada věcí bude odvíjet. Já o tom všem potřebuji mluvit s budoucím ministrem práce a sociálních věcí, ale stojím za tím, že očkování je jedinou cestou, jak se z pandemie dostat. Není svobody bez odpovědnosti, jinak jde o čistý egoismus. Pokud nás nemá covid zruinovat, protože to zadlužování začíná být opravdu neúnosné, pokud nemají zbytečně umírat tisíce a možná deseti tisíce lidí, tak opravdu není jiné cesty než očkování," dodala pro ŽivotvČesku.cz ministryně, která v Babišově vládě vedla jeden z nejsložitějších resortů. Předem nevyloučila, že některé profese by bylo možné k očkování motivovat i finančními výhodami.

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch je přístupem Fialova kabinetu zaskočen, ale na vyhlášce o povinném očkování nic měnit nechce. Novinářům sdělil, že za ministerstvo zdravotnictví a stanovené posty přijímá plnou odpovědnost. Adam Vojtěch také dodal, že nový ministr má právo koncept změnit a bude to zase na jeho plnou politickou odpovědnost.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.