K plošnému odložení respirátorů chybí ještě 9 procent očkovaných. Adam Vojtěch zhodnotil situaci s covidem

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2021

Tento týden bylo v Česku zatím potvrzeno 2997 případů nákazy, přičemž ve třech dnech byl denní nárůst vyšší než 500. Pod 400 se nedostal ani v jednom dni. Minulý týden odhalily laboratoře 3034 nakažených. Data ministerstva zdravotnictví sice ukazují mírný nárůst pozitivních případů, ale rozhodně nejde o dramatickou situaci. Šéf rezortu zdravotnictví Adam Vojtěch (34) se netají tím, že pokud nedojde k významným změnám, na řadu mohou přijít rozvolnění opatření. Pro ŽivotvČesku.cz ale upozornil, že přechodem do chladnějšího počasí se může situace změnit. Nutné je tak podle něj zvýšit procento proočkované populace.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel, stouplo k dnešku na 30. Před týdnem to bylo 28 případů. Mezi regiony je toto číslo nadále nejvyšší v Praze, kde je na hodnotě 51. Následuje se 49 případy Moravskoslezský kraj. Nejpříznivější situace zůstává v Královéhradeckém kraji, kde je v přepočtu na obyvatele za týden devět nakažených. Deset jich má Liberecký kraj.

Současná situace oproti loňskému roku ve stejném období je výrazně příznivější. V současnosti se covid šíří mezi mladší populací. Vliv na to, že situace v souvislosti s vývojem epidemie je mírná, má i proočkovanost populace. K hranici 75 procent, kterou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch stanovil jako cíl, kdy by bylo možné ve vnitřních prostorech a hromadné dopravě odložit respirátory, chybí 9 procent. "Cíl je v rámci dospělé populace. Celkově jsme v tuto chvíli zhruba na 66 procentech. Vždy říkáme, že cíl je 75 procent dospělé populace, protože většina dětí se ani očkovat nemůže," doplnil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví. Od prosincového začátku vakcinace bylo v Česku podáno zatím přes 11,77 milionu dávek a 5,9 milionu lidí má očkování ukončené.

"V současnosti se epidemie vyvíjí poměrně dobře. Jsem za to rád, protože byly obavy, že na začátku školního roku se situace s šířením viru zhorší. I když aktuální čísla jsou vyšší než byla v srpnu, tak nejde o exponenciální nárůst, jako tomu bylo v loňské roce. Jsme tedy na tom lépe než před rokem, čísla jsou výrazně nižší i pokud jde o zdravotní péči. Pokud by trend byl stále podobný, tak se dá uvažovat o nějaké změně. Je pravda, že nejsme ale ještě v podzimním období, kdy bývá chladněji a zkušenost máme, že v minulém roce právě v tomto období došlo k nárůstům. Bude tedy potřeba vyhodnotit, jaká bude situace v dalších týdnech," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu zdravotnictví.

I když vývoj epidemie je příznivý, v posledních týdnech není o očkování tak vysoký zájem jako v předchozích měsících. V sobotu zdravotníci aplikovali 2628 injekcí s očkovací látkou, o týden dřív jich dali přibližně 3500. Tempo očkování proti covidu klesá. Z dat o očkování, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, vyplývá, že tento měsíc trvá naočkovat jedno procento populace deset dní, zatímco v červenci na to stačil jeden den. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.