K povinnému očkování proti covidu by stačila úprava vyhlášky. Imunolog Václav Hořejší popsal alternativu
Celá řada zemí z celého světa vede dlouhé debaty o tom, zda udělat z očkování proti covidu-19 povinnost. Čeští odborníci na toto téma též diskutují, podle vlády ale není takový krok v plánu. Stačilo by přitom jen upravit vyhlášku o očkování proti infekčním nemocem, což je pravomoc ministerstva zdravotnictví. Podle uznávaného imunologa k povinnému očkování zřejmě nedojde a to především z politických důvodů. "Myslím si, že je hloupé, že se politici tohoto kroku obávají, naopak si myslím, že by jim to mohlo přinést plusy. K povinnému očkování ale asi nedojde, u nás je svoboda nadevše," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie Václav Hořejší (71).
Očkování proti covidu je tématem, které rozdělilo nejen českou veřejnost na dva tábory. Podle odborníků je nutné dosáhnout určité proočkovanosti ke kolektivní imunitě a mnozí se shodují na tom, že na bázi dobrovolnosti nebude možné jí dosáhnout. "Určitě by stačilo upravit vyhlášku o očkování proti infekčním nemocem, důležitá by byla politická shoda v parlamentu. Napadnutelná by ale byla určitě, protože právníci rádi všechno komplikují, nejlepší by bylo, kdyby bylo povinné očkování proti covidu-19 stanoveno nějakým speciálním zákonem," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie Václav Hořejší.
"Premiér teď před volbami opakovaně řekl, že povinné očkování nebude, myslí si, že by tím odradil voliče. Klidně by to ale mohlo být naopak, velká většina lidí uznává, že je to rozumná věc a bylo by potřeba, aby se všichni nechali očkovat a přispěli k dosažení společného cíle. Ti, kteří se nechtějí nechat očkovat, jsou tak trochu černí pasažéři, kteří parazitují na tom, že většina ostatních se očkovat dá a tím zmenší nebezpečí šíření epidemie. Myslím si, že je hloupé, že se politici tohoto kroku obávají, naopak si myslím, že by jim to mohlo přinést plusy. K povinnému očkování ale asi nedojde, u nás je svoboda nadevše," nastínil Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz, co hraje při rozhodování nad povinným očkováním velkou roli a proč k němu pravděpodobně vláda nepřikročí.
Slovenský parlament v neděli schválil novelu zákona o veřejném zdraví, která zvýhodní očkované občany v případě zhoršení pandemie. O podobných krocích uvažují i jiné státy, kde téma povinného očkování rovněž není na stole. "V různých zemích už se k povinnému očkování začíná přistupovat, nebo například k opatřením, která hodně zkomplikují život lidem, kteří se očkovat nedají. Nebudou moci chodit na akce, pokud nebudou mít potvrzení o očkování. I touto cestou se dá jít a v závislosti na tom, jaká situace u nás bude, se může k takovým krokům přikročit," vysvětlil uznávaný imunolog pro ŽivotvČesku.cz, k jakým rozhodnutím může dojít za předpokladu, že přijde další vlna covidu-19.
Neočkovaný lékař českých olympioniků Vlastimil Voráček, který je podezřelý z roznášení nákazy, rozpoutal debaty o tom, zda by očkování proti covidu nemělo být povinné alespoň mezi osobami pracujícími v sektoru zdravotnictví. "To je první věc, kterou by ministerstvo zdravotnictví mělo nařídit, aby lidé ze sektoru zdravotnictví byli očkovaní, je to v jeho pravomoci. Lidé pracující v potravinářství také musí mít potvrzení o bezinfekčnosti. Například ve Francii se povinnost očkování má od konce léta vztahovat na pracovníky nemocnic a pečovatelských domů," dodal profesor imunologie Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.