Kalousek kritizuje vládu. Jedničku by jí dal za zákazy, propadla by ze zajištění rychlé pomoci

Miroslav Kalousek a Andrej Babiš
Miroslav Kalousek a Andrej Babiš
Foto: archiv
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 5. 2020

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, současný šéf poslanců TOP 09, zkritizoval vládu za postup během koronavirové epidemie. Selhala prý v zajištění rychlé pomoci těm, kteří to nejvíc potřebovali. Naopak vyzdvihl zavedení plošných zákazů, které byly podle něj nepříjemné, ale zároveň nezbytné.

Kalousek to řekl v rozhovoru pro sobotní Právo. "To, že se to zvládlo bez přehlcení zdravotnického systému, je zásluha všech lidí a jejich disciplinovanosti, zejména lidí v první linii, kteří, ač neměli nezbytné zdravotnické pomůcky, tak naprosto obětavě sloužili a patří jim za to velký dík a hold," domnívá se bývalý ministr financí.

Vládě se podle Kalouska povedla jedna věc, a sice rychlé zavedení plošných omezení. Koronavirus tím zahnala do kouta. "Hodnotíme-li ale úlohu vlády, tak vláda byla velmi efektivní, co se týče zákazů a příkazů. Tam si zaslouží jedničku," dodal pro Právo.

Vláda v komunikaci selhala

Podle Kalouska byla většina opatřeí nepříjemná, ale nezbytná. Zmínil i jejich podporu v rámci opozice. "Daleko hůř zvládala komunikaci, zejména o rozvolňování, která dodneška zůstala netransparentní, nevěrohodná a lidé jí nerozuměli," poznamenal šéf poslanců TOP 09. Vládě je prý možné tolerovat chyby, ale nikoliv podvody a neprůhledné rozhodování, prohlásil.

"Naprosto tragická je v otázce rychlé a účinné ekonomické pomoci těm, kteří byli postiženi opatřeními, kdy ze dne na den museli zavřít provozovnu a ze dne na den měli výdělek nula," doplnil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.