Kam zmizel Ivan Bartoš a další: Odborník vysvětlil, že na výsledek voleb má silný vliv, co si lidé myslí, že je realita

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 3. 2023

Poslední rok nebyl pro nikoho jednoduchý a ani následující měsíce nebudou snadné. Vláda však dělá vše pro zvládnutí situace. To napsal vloni v prosinci premiér Petr Fiala (58) na sociálních sítích k prvnímu výročí jmenování své pětikoaliční vlády. Řada jeho ministrů byla před volbami v roce 2021 vidět prakticky každý den v mediálním prostoru, dnes po některých z nich s nadsázkou řečeno neštěkne ani pes. Příkladem je ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (43). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila experta na politický marketing Karla Komínka, který vysvětlil, co se děje lidově řečeno »za oponou«.

Dnes už bývalý prezident Miloš Zeman jmenoval Fialovu vládu v roce 2021 po sněmovních volbách 17. prosince. Ve vládě zasedlo pět stran ze dvou koalic. Za koalici Spolu to jsou ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a druhou koalicí jsou Piráti a Starostové.

Někteří z politiků, kteří »okupovali« média prakticky každý den, dnes už tak vidět nejsou - zejména poté, co získali vysokou funkci. Čím to je, pro ŽivotvČesku.cz popsal odborník na politický marketing.

"Popravdě jsem zaznamenal už dříve, že Piráti nejsou v mediálním prostoru výrazní jako dříve, než bychom očekávali. V ruce nemám žádné statistiky, ale věřím, že někdo by nám byl schopen na číslech ukázat, že došlo k nějakému radikálnímu poklesu. Viděl jsem dříve nešťastné vyjádření někoho z těch lidí z vedení Pirátů, nevzpomenu si, kdo to byl, a říkal něco v tom smyslu, že se teď soustředí na práci, čímž nezbývá tolik času na komunikaci, a že je dobře, že se to děje. Ale tohle bohužel neobstojí v dnešní realitě," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Karel Komínek.

"Většina toho, co uděláte a nikdo se to nedozví, je stejná, jako byste to neudělal vůbec, to je základní politická poučka. Existuje řada politiků, kteří více mluví, než konají, a proto jejich příznivci mají pocit, že od rána do večera pracují. Na podobnou linku najel dříve Andrej Babiš, který komunikoval tak často, že s věcmi za covidu v globálu pohnul jen nepatrně. Ale zdání toho člověka, který od rána do večera pracuje, vyvolával velmi dobře. Pokud jde o Ivana Bartoše, tak bych i popravdě věřil tomu, že od rána do večera pracuje, ale v rámci politické reality to může být potom i jedno, protože pro spoustu lidí to může vypadat, že tomu tak není. Na výsledek voleb má ale mnohem větší vliv to, co si lidé myslí, že je realita, než to, co je realita doopravdy," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník na politický marketing Karel Komínek.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila nedávno někdejšího politického matadora Miroslava Kalouska, který otevřeně odpověděl na dotaz, jaké hodnocení by současné vládě za rok jejího působení udělil. Odmítl ovšem udělit jednu známku jako celek, ale poukázal na to, kde Fialova vláda vynikala a kde naopak nikoliv.

"Vláda udělala obrovský kus práce v zahraniční politice, zvládla úspěšně předsednictví v Radě Evropské unie, zvládla uprchlickou vlnu, za to za všechno bych jí dal jedničku a jsem rád, že jsme se v zahraničí za svou vládu nemuseli stydět," řekl v úvodu svého hodnocení pro ŽivotvČesku.cz v současnosti místopředseda VZP a vynikající rétor.

Ovšem ne vše je tak zalité sluncem, jak vypadá. Miroslav Kalousek našel i poměrně silnou kritiku v rámci státního rozpočtu. "Pokud jde ale o rozpočtovou politiku, tak je to naprosto nedostatečné a vláda se rozhodla pro rozpočtový populismus, to mě hodně mrzí," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.