Kamera zachytila, jak žena zaútočila štrúdlem na Tomia Okamuru. Ukřičený politik po zásahu šlehačkou na chvíli zmlkl. Výsledek zhodnotil politolog

Tomio Okamura
Tomio Okamura
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 23. 9. 2022

Hlasitý politik Tomio Okamura (50) čelil útoku ženy, která se ho ve čtvrtek na jeho předvolebním mítinku snažila zasáhnout vrstveným pečivem. Konkrétně mělo jít o štrúdl se šlehačkou. Částečně se jí podařilo tvář politika zasáhnout. Po útoku zůstala na jeho obličeji šlehačka. Ženu následně zpacifikovali muži zákona v civilu. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl zkušený politolog Josef Mlejnek, že tento útok potravinou na politika nebyl ojedinělý.

O útoku ženy informoval v pátek server iDNES.cz. Žena patří ke skupině Biotická Pekařská Brigáda, jejíž členové se označují za anarchisty. "Ono se to používá, koláč, šlehačka, rajče, vajíčko. Je stále pořád běžně užívaný prostředek k vyjádření odporu k nějakému politikovi. V minulosti jsme tu měli »vajíčkyjádu«, to tehdy schytal Jiří Paroubek. Takže je to výraz ostřejšího nesouhlasu, pokud to je do vajíčka včetně, tak to odnese maximálně oblečení. Žena bude asi čelit nějakému vyšetřování, ale pořád je to běžný kolorit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek z Institutu politologických studií FSV UK.

"Během půl vteřiny zakročili policisté v civilu, o kterých jsem nevěděl," uvedl Okamura a zdůraznil, že ho žena do obličeje netrefila. Označil ji za podporovatelku Pirátů.

"Svědčí to o obrovské nervozitě stran Fialovy vládní koalice, protože když nemají program, který můžou nabídnout občanům, tak nastupuje agresivita a násilí," řekl portálu šlehačkou zasažený Tomio Okamura.

Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala politologa, zda podobné útoky mohou politici zneužívat v neprospěch jiných stran, zejména pokud je před volbami. "Může to samozřejmě zneužít. Záleží také, co je po něm vrženo. Pokud je po Okamurovi vržen koláč, tak s ním asi jeho voliči nezapláčí, spíše se bude snažit, aby na to bylo zapomenuto," uvedl Josef Mlejnek.

"Žena je podezřelá z přestupku proti občanskému soužití a po zajištění byla propuštěna," sdělil iDNES mluvčí policie Jan Daněk. Spolek Biotická Pekařská Brigáda zveřejnil video z incidentu na svém Facebooku. "Okamurova pohrdavá a vinu svalující rétorika na ty, kteří se ocitli v těžké životní situaci, ze které si nemohou sami pomoci, se nám hnusí, vyvolává v nás hněv a nutí nás péci štrúdly," ospravedlňovali útok členové spolku. Pokud jde pak o moučník, uvedli, že byl vyroben z vyhozených potravin a z veganské šlehačky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.