Kandidát na prezidenta Andrej Babiš jako ohrožení zdravé demokracie: Europoslanec Mikuláš Peksa odhalil, o čem se šušká v Bruselu

Europoslanec Mikuláš Peksa
Europoslanec Mikuláš Peksa
Foto: Se svolením Mikuláše Peksy
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 12. 2022

Volba nové hlavy státu už je lidově řečeno za rohem. První kolo se uskuteční v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku a případné druhé kolo o dva týdny později. Bude to pět let od těch předešlých. První přímá volba prezidenta se uskutečnila v roce 2013 a další v roce 2018. V obou byl úspěšný dosluhující prezident. V současnosti je jedním z favoritů bývalý premiér Andrej Babiš (68), který je noční můrou pro europoslance Mikuláše Peksu (36). Pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil důvod.

V posledním volebním modelu agentury Median se ekonomka Danuše Nerudová poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. 

"Kandidáta Babiše nevnímají jako možné ohrožení zdravé demokracie jen občané, novináři a liberálové v Česku. Nad nestandardním postavením předsedy ANO kroutí hlavou totiž i v zahraničí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

V hypotetickém druhém kole by Babiše porazili Nerudová i Pavel, velká část respondentů ale zůstává v těchto duelech nerozhodnuta.

"Prakticky pokaždé, když s mými kolegy europoslanci přijde na přetřes česká politika, dostávám tu samou otázku: ‚Co Babiš?‘ Obava, že by se Česko mohlo za vlády Babiše vydat směrem Orbánova Maďarska, je v těchto hovorech patrná – a Babišova prezidentská kandidatura tyto obavy jenom zesílila," dodal pro ŽivotvČesku.cz Peksa.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.