Reklama:

Kandidátka na prezidentku ČR se představila. Danuše Nerudová promluvila o covidu, lockdownu, ale i Miloši Zemanovi

Danuše Nerudová
Danuše Nerudová
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) je poslední měsíc hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, pravděpodobně do pondělí k němu nemohou návštěvy. V poslední době se tak opět dostala do popředí otázka, kdo ho v následujících volbách nahradí. Premiér Andrej Babiš (67) tvrdí, že prezident by si přál jeho kandidaturu na Hrad, o tom se koneckonců spekuluje již delší dobu. Ovšem jméno dosluhujícího premiéra není jediným, o kom se v souvislosti s postem hlavy státu mluví. Rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová (42) se netají tím, že do bojů zasáhne. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila nejen o postu prezidentky, ale promluvila i nepříznivém vývoji epidemie. Řadě lidí se tak názorově představila.

Reklama:

Profesorka ekonomie Danuše Nerudová se nejprve zapsala do povědomí veřejnosti jako historicky nejmladší rektorka brněnské Mendelovy univerzity, kde také roky vyučuje. V poslední době je však její jméno skloňováno ještě z jiného důvodu. Své funkce rektorky se totiž v letošním roce vzdala, aby se mohla plně soustředit na přípravu své prezidentské kampaně. Nového prezidenta si Češi zvolí v roce 2023, pokud nedojde k nějaké nečekané události. Pro řadu lidí je jakožto vzdělaná žena, schopná řídit obrovský kolos univerzity, ideálním kandidátem na post hlavy státu. Do karet jí hraje také absence politické minulosti i příslušnosti.

Jakožto rektorka se Danuše Nerudová vyjadřovala k veřejnému životu a aktuálnímu dění. V tom pochopitelně pokračuje i nyní, když se připravuje na boj o prezidentské křeslo. Pro ŽivotvČesku.cz například prozradila, jak hodnotí současnou zdravotní situaci kolem současné hlavy státu. "Panu prezidentovi samozřejmě upřímně přeji, aby mu bylo lépe. Co je však pro mě lidsky těžké pochopit, je to, co se kolem celé této záležitosti děje, všechno to mlžení a podobně. Myslím si, že pro jeho rodinu to musí být velice těžké a nechtěla bych sama v té pozici být. Na druhou stranu, své nejbližší okolí, tedy své spolupracovníky, si pan prezident vybral sám," poukázala na skutečnost, že třeba vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář (54) ve čtvrtek přišel podat policii vysvětlení k okolnostem hospitalizace prezidenta.

Reklama:

Určité výhrady má Danuše Nerudová také k tomu, jak v tuto chvíli ze strany státu probíhá boj s epidemií covidu-19. "Domnívám se, že bychom měli nadále pokračovat v testování žáků ve školách. A ideálně, pokud to jen trochu půjde, by to měly být PCR testy, protože ty pochopitelně nemoc odhalí daleko přesněji," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz. Dva termíny plošného testování žáků na covid-19, které zřejmě v pátek schválí vláda, asi podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce samy šíření nákazy nezamezí. Děti si totiž virus přinášejí i z prostředí mimo školu, kde se protiepidemická opatření tolik nedodržují,

"Nejsem epidemiolog, ale jako ekonom vnímám současnou situaci jako velmi citlivou. Podnikatelský sektor je po dlouhém období restrikcí a lockdownů vyčerpán a neumím si moc dobře představit, jak by Česká republika další vlnu plošných opatření ustála. Osobně považuji za důležité lidi především motivovat a apelovat na ně, aby brali situaci vážně a byli zodpovědní," upřesnila svůj pohled pro ŽivotvČesku.cz kandidátka do bojů o Hrad.

Prezident Miloš Zeman přijal ve čtvrtek demisi vlády premiéra Andreje Babiše. Kabinet ANO a ČSSD současně pověřil, aby prozatímně vykonával funkce do jmenování nové vlády. V tiskové zprávě o tom informoval Pražský hrad. Sestavením nového kabinetu v úterý Zeman pověřil předsedu ODS Petra Fialu (57), koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN o den dříve podepsaly koaliční dohodu.

Danuše Nerudová se pak domnívá, že by nové osazenstvo Sněmovny mohlo být poměrně nakloněno provádět změny, co se týče sociálního sektoru. "Vzhledem k tomu, že v této vládě hraje svou roli také KDU-ČSL, která vždy kladla velký důraz na prorodinnou a sociální agendu, řekla bych, že tyto otázky v nadcházejícím období určitě budou předmětem diskuse," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz Danuše Nerudová.

V prezidentských volbách budou proti Danuši Nerudové stát další známá jména. Kandidaturu již oznámili například politik Pavel Fischer, lékař Marek Hilšer, který se již účastnil předchozích voleb, nebo generál Petr Pavel. V březnu roku 2019 oznámil své plány zabojovat o Hrad také majitel TV Barrandov Jaromír Soukup, dále také právnička Klára Long Slámová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: