Reklama:

Karanténa a izolace přehledně: Co se mění a kolik peněz dostanou lidé, kteří musí zůstat doma. Promluvila mluvčí hygieny

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2022

S ohledem na současný vývoj epidemie koronaviru v Česku vláda rozhodla o změnách, které se týkají karantény a izolace. Oznámil to ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61). Řada lidí však tápe, kolik dostane od státu jako kompenzaci, pokud se nakazí a jaké jsou vlastně podmínky. Redakce ŽivotvČesku.cz se obrátila na Krajskou hygienickou stanici Olomouckého kraje, aby zjistila konkrétní informace k výše popsanému. "Pokud u kontaktu nejsou příznaky, dojde po pěti dnech k ukončení karantény bez nutnosti postoupit PCR test," sdělila tisková mluvčí správního úřadu Markéta Koutná.

Reklama:

Vláda zavedla změny pro nemocné s covidem, kteří si musí »odležet« několik dní doma a jsou omezeni ve volném pohybu. Zmatky však panují už v základních věcech, například v čem je vlastně karanténa odlišná od izolace. Pokud je člověku prokázána nákaza koronavirem nebo má příznaky nemoci, čeká ho izolace – jejím cílem je zabránit dalšímu šíření a přenosu viru na další osoby.

Karanténa se pak týká lidí, kteří nejsou infikováni a nejeví symptomy onemocnění covid-19, ale ocitli se v přítomnosti nakaženého člověka nebo dokonce v ohnisku nákazy. Jejich oddělení od společnosti má eliminovat potenciální rizika, že by případně mohli virus šířit, pokud by se předtím nakazili. Platí totiž inkubační doba, která je v případě omikronu kratší, 2 až 3 dny - jak uvedl pro ŽivotvČesku.cz molekulární genetik a vědec Jan Pačes z Akademie věd ČR.

Reklama:

Finanční kompenzace

"Všechno vycházelo z dohody, která vznikla na Ústředním krizovém štábu. Samozřejmě jsme do toho vstupovali s nějakými podklady," uvedla tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz. Příspěvek od státu, ať už v izolaci, nebo v karanténě, se vyplácí ve výši až 370 korun za kalendářní den – nárok bude trvat nejdéle do konce února (pondělí 28. února 2022, protože letos nevychází přestupný rok).

Podle zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů vzniká zaměstnanci, který musí nastoupit do karantény nebo izolace, nárok na finanční příspěvek od státu - z každého zaměstnání se posuzuje samostatně. Ale také některé osoby, které jsou účastny nemocenského pojištění jako zaměstnanci, příkladem jsou státní zaměstnanci.

Mimořádný příspěvek je vyplácen nanejvýše po dobu 14 kalendářních dní (tzn. včetně víkendů) a začíná se počítat ode dne nařízení karantény či izolace.

Pro představu – zaměstnanec firmy se dostane do kontaktu s nakaženým člověkem, nemá příznaky a nastoupí do karantény. Po jejím uplynutí se u něj potvrdí pozitiva na virus a je mu nařízena izolace. Pobyt doma se mu tedy prodlouží kupříkladu na 20 dní. Vzhledem ke skutečnosti, že příspěvek je vyplácen pouze po dobu 14 kalendářních dní, po jejich uplynutí je počátkem 15. kalendářního dne nahrazen klasickou nemocenskou a přísluší mu nemocenské dávky (jinak je to standardně u zaměstnanců tak, že do 14 kalendářního dne pracovní neschopnosti dostávají náhradu mzdy od zaměstnavatele spolu s tzv. izolačkou, poté jim nemocenskou vyplácí právě Česká správa sociálního zabezpečení, zkráceně ČSSZ).

Podmínky a tresty

"Momentálně platí mimořádné opatření od včerejšího dne, tj. úterý 11. ledna, do neděle 16. ledna 2022. Po pěti dnech, kdy skončí karanténa, má daná osoba nosit ještě dalších pět dní respirátor třídy FFP2 bez výdechového ventilu. Musí se také nadále hlídat po dobu dvou týdnů od kontaktu s potvrzeným covid pozitivním člověkem a pokud by se objevily nějaké příznaky nebo se necítil dobře, má podstoupit PCR test. V současné době je nastavena pětidenní karanténa, tedy minimálně pět dní, může být samozřejmě delší. Pokud u kontaktu nejsou příznaky, tak je po pěti dnech ukončena bez nutnosti postoupit PCR test. Nicméně dalších pět dní nosí člověk respirátor. Jinak vědomé, úmyslné šíření nakažlivé nemoci u lidí je kvalifikováno jako trestní čin, tzn. je to posuzováno dle trestního zákoníku," objasnila pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Markéta Koutná.

Někteří lidé se snaží přistupovat k případné karanténě nebo izolaci zodpovědně, ale najdou se tací, kteří se rozhodnou nařízení ignorovat a porušovat. To se jim však může krutě vymstít. V kompetenci krajských hygienických stanic jsou kontroly dodržování karantén a izolací, na které pravidelně chodí. A mohou i »trestat«.

"Postihy jsou tam rozděleny podle toho, jestli se jedná o fyzickou, nebo právnickou osobu. Limity jsou v řádu několika milionů korun. Je to hodně individuální, velmi záleží na konkrétní situaci. Posuzuje se závažnost porušení, k němuž dojde. Pokud hygiena zjistí nějaké porušení, tak může udělit pokutu blokově na místě. V případě, že dotyčný, který pochybil, odmítne zaplatit, tak poté celá věc postupuje do správného řízení. Pro nás je určující zákon 2598/2000 Sb., který upravuje výši pokuty za porušení mimořádných opatření, přičemž například v Olomouckém kraji jsou ukládány sankce až v řádu tisíc korun. Maximální sankce činí 3 000 000 Kč," sdělila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí olomoucké hygieny s tím, že potvrdila informaci, že do konce tohoto týdne očkovaní lidé nebo osoby, které v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19, nemusí do karantény.

To se však od pondělí 17. ledna změní. Stejně tak nastaví vláda i tzv. pracovní karanténu, která bude platit pro vybrané profese. Ty by pak měly i přes pozitivní výsledek testu na koronavirus za určitých podmínek nadále chodit do práce. "V období od 11. do 16. ledna 2022 se postup řídí aktuálně platným Metodickým pokynem Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 3. ledna 2022," dodala Markéta Koutná pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: