Karanténu nebude potřeba nařizovat, Češi si ji udělají sami. Čísla nakažených budou děsivá, říká Flegr

Jaroslav Flegr - evoluční biolog a parazitolog
Jaroslav Flegr – evoluční biolog a parazitolog
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 10. 2020

Situace kolem šíření koronaviru se v České republice vymyká kontrole. Ti, kteří ještě před 14 dny situaci zlehčovali, dnes přiznávají, že počty nakažených jsou děsivé. Mezi veřejností se hodně skloňuje slovo lockdawn. V sobotu počet nakažených začal atakovat hranici 9 tisíc osob. A to mluvíme o těch, které se podařilo otestovat. Skutečné číslo promořenosti bude mnohem vyšší. Jak bude lockdown vypadat a kdy bude vyhlášen? Zeptali jsme se evolučního biologa Jaroslava Flegra.

"Pojem »lockdown« nemá žádnou jasně vymezenou definici. Hodně se používá také pojem celoplošná karenténa, kterou tady v tuto chvíli již máme. Tím pojmem »lockdown« se myslí, že se opravdu zastaví veřejný život. Fungují jen elektrárny, nechodí se do práce, pokud se nebavíme o policistech či zdravotnících. Diskutuje se, zda je to možné nastavit v demokratickém státu a dodržovat to. Ale uvidíte, že lidi si to udělají sami, to se nemusí ani nařizovat. Počkejte si 14 dnů a uvidíte, ta čísla budou tak hrozivá, že lidé budou rádi, že jsou doma. Nečekají nás příjemné měsíce," uvedl pro Život v Česku evoluční biolog Jaroslav Flegr, který proslul tím, že již na konci léta předvídal současný stav.

Také ministr vnitra Jan Hamáček předpokládá, že dojde k dalšímu zpřísnění pravidel a život Čechů bude dál omezen.

"Stav je takový, že kvůli sílící epidemii jsou ohroženy lidské životy, výrazně zatížen zdravotnický systém. A než se trápit řadou dalších striktnějších opatření a čekat, co se stane, je v tuto chvíli možná na místě na čas zavést lockdown, který razantně zmírní šíření epidemie a umožní to, aby po nějakém čase se život mohl o to dříve vrátit do běžných kolejí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Hamáček s tím, že okamžitý lockdown může být řešením, které zabere poměrně rychle, než se pozvolna trápit další týdny.

"Čím dříve se sníží počty nakažených a situace bude pod kontrolou, tím dříve si všichni oddechneme," doplnil Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.