Kardiochirurga Jana Pirka zaskočilo úmrtí Radima Uzla. Byl to velkorysý člověk. Je to velmi smutná zpráva, řekl

Kardiochirurg Jan Pirk
Kardiochirurg Jan Pirk
Foto: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2022

Ve věku 82 let zemřel uznávaný sexuolog Radim Uzel. Muž, který otevřeně a bez skrupulí hovořil o tématech souvisejících s intimitou, bojoval se zákeřnou rakovinou žaludku. Jeho skon zaskočil nejen veřejnost a jeho kolegy, ale i respektovaného kardiochirurga Jana Pirka (74). "Jsem akorát na kongresu. Je to velmi smutná zpráva. Byl to velmi velkorysý člověk," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník.

O skonu Radima Uzla informoval portál Blesk.cz, kterému smutnou informaci potvrdil jeho vnuk. "Děda zemřel z neděle na pondělí v motolské nemocnici," uvedl. Známý sexuolog se od roku 2021 potýkal s rakovinou žaludku, která mu byla diagnostikována jen krátce poté, co prodělal covid s nepříjemným průběhem a následkem.

"Moc teď nemohu mluvit, ale je mi to líto. Zasáhlo mě to. Byl to velmi velkorysý člověk," řekl pro ŽivotvČesku.cz světově uznávaný kardiochirurg, když se smutnou zprávu dozvěděl od redakce.

Radim Uzel v loňském roce ztratil milovanou manželku Helenu (†76), s níž žil ve spokojeném manželství více než 50 let. Kromě zákeřné nemoci se tak potýkal i se stresem a smutkem, který způsobila smrt jeho životní partnerky.

Pokud jde o samotné nádorové onemocnění, kterým trpěl Radim Uzel, poslední informace, které byly publikovány v rámci ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR), vyšly k 5. listopadu 2021, a to v rámci sběru dat k roku 2018. Právě za tento rok bylo toto onemocnění v České republice 12. nejčastěji diagnostikovaným novotvarem kromě nemelanomových kožních nádorů.

V roce 2018 bylo v ČR nově diagnostikováno celkem 1 356 případů, tedy 12,8 na 100 tisíc osob. Při mezinárodním srovnání incidence ZN (zhoubné nádory) žaludku stojí Česká republika v Evropě na 30. místě, uvedl to ve zprávě, kterou má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici, Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.