Karel Gott by oslavil 82. narozeniny. Mluvčí Správy pražských hřbitovů poradila, jaké dárky jsou na hrobě vítané

Hrob Mistra Karla Gotta
Hrob Mistra Karla Gotta
Foto: ŽivotvČesku.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 7. 2021

Některé osobnosti patří k legendám, na které nelze zapomenout. Jednou z nich je zesnulý zpěvák Karel Gott, který by se ve středu 13. července dožil 82 let. Jeho úmrtí před necelými dvěma lety zasáhlo celou republiku. Výjimkou nebyly ani okolní státy, kde jeho jméno vzbuzovalo vždy úctu a obdiv. Hrob Mistra se nachází na hřbitově na pražských Malvazinkách a stejně jako loni bude mnoho těch, kteří na něj budou chtít zavzpomínat. "Dárky nechávají lidé na hrobě pana Gotta velmi často. Chtěla bych především požádat návštěvníky hřbitovů, aby dali přednost při uctění památky květině, a především pak elektronické svíčce oproti té klasické. Je to celoroční problém, a to nejen u tohoto hrobu, že od klasických svíček může chytnout výzdoba, nebo při pádu hořící svíčky pak i rozlitý vosk," řekla mluvčí Správy pražských hřbitovů.

Karel Gott, který si získal přezdívku »Sinatra Východu«, byl nejen neobyčejnou osobností české hudební scény, ale také mužem, který byl pro mnohé vzorem. Za svůj život získal 32 zlatých desek, jednu diamantovou, celkem 42 slavíků a nazpíval více jak 2 500 písní. Jeho hity jako Lady Karneval, Když muž se ženou snídá, Stokrát chválím čas nebo Včelka Mája či Kdepak ty ptáčku hnízdo máš a další zůstanou nezapomenutelné.

Objevil se také ve filmech jako herec – například v pohádce Z pekla štěstí a v roce 2009 převzal z rukou tehdejšího prezidenta Václava Klause Medaili za zásluhy I. stupně. Poslední roky života ho provázely vážné zdravotní problémy kvůli akutní myeloidní leukemii. Manžel Ivany Gottové (45), kterou si vzal v roce 2008 a s níž má dvě dcery – Charlotte Ellu (15) a Nellu Sofii (13), však svůj boj s nemocí prohrál a 1. října 2019 ve své vile Bertramce ve spánku zemřel.

Jeho hrob se nachází na pražských Malvazinkách a k výročí jeho narozenin se předpokládá, že by ho mohlo navštívit více lidí, kteří chtějí zavzpomínat a uctít jeho památku.

"Po roce s koronavirem se to dá těžko odhadnout. V minulosti k hrobu pana Gotta hodně jezdili také návštěvníci z Německa a těžko odhadnout, jestli tomu tak bude i letos. Hřbitov má dva vstupy a pouze jeden z nich je obsazen vrátným, proto se nedá návštěvnost evidovat," sdělila tisková mluvčí Správy pražských hřbitovů Oldřiška Dvořáčková pro ŽivotvČesku.cz s tím, že uvítá, když návštěvníci dodrží opatření, která mohou předejít rizikům vzniku požáru nebo poničení hrobu.

"Dárky nechávají lidé na hrobě pana Gotta velmi často. Chtěla bych především požádat, aby návštěvníci dali přednost elektronické svíčce oproti té klasické, nebo květině. Je to celoroční problém, že od hořících svíček může chytnout výzdoba. Příkladem je nedávný velký požár ve Strašnicích, kdy shořelo stromořadí vzrostlých tújí. Elektronická svíčka stojí skoro stejně jako běžná a lze ji běžně sehnat v květinářství. Cena se pohybuje v řádu desetikorun a na první pohled není k rozeznání od pravé, její výdrž je také mnohem delší. Ideální je pak převažující květinová výzdoba místo záplavy plastových obalů od svíček. Nezanedbatelným problémem je i to, že pokud se rozteklý vosk vylije na náhrobek, může ho i nevratně poničit. Svíčky se už dávno nevyrábí z parafínu, ale směsí především palmového oleje. Proto dáváme přednost tomu, aby návštěvníci položili na hrob květinu namísto otevřeného plamene," dodala Oldřiška Dvořáčková pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.