Karel Janeček odstartoval prezidentskou kampaň a představil hlavní témata. Politolog naznačil, jaké jsou jeho šance na vítězství

Karel Janeček
Karel Janeček
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 7. 2022

V neděli 3. července miliardář Karel Janeček (48) v Karlových Varech oficiálně započal kampaň na nadcházející prezidentské volby, které se budou konat v polovině ledna příštího roku. Prezentace s názvem »Tohle je Karel« obsahuje několik témat, s nimiž chce získat přízeň voličů, za kterými se již příští týden rozjede po celé republice. K tomu, zda má šanci v prezidentské volbě uspět, se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil uznávaný politolog.

Kandidaturu oznámil matematik již v lednu, ale oficiální kampaň odstartoval až během prvního červencového víkendu. V jednom z karlovarských hotelů naznačil, jakým směrem se budou jeho kroky ubírat. Mezi hlavní témata patří boj proti korupci, pomoc potřebným, rovnováha mysli a těla, větší spravedlnost nebo odvaha říct nahlas svůj názor.

"Jako prezident chci pomoci našim dětem v lepším vzdělávání, bojovat za spravedlnost, chránit naše svobody a lidské hodnoty, pomoci sjednocení společnosti a nalézání konsenzu. Mou vizí je novodobá éra prosperity a vzájemné podpory a spolupráce," řekl podnikatel při příležitosti zahájení kampaně.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil minulé pondělí oznámil, že první kolo voleb prezidenta bude v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku a případné druhé kolo voleb v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna.

Uznávaný politolog Lubomír Kopeček (46) zhodnotil, jakou má šanci v boji o Hrad. "Když jsem viděl představení jeho kampaně, tak to na mě nepůsobilo dojmem, že má promyšlenou strategii, jak bude přesvědčovat voliče. Když někdo prohlásí, že chce lidi sjednocovat, tak je to sice pěkné, ale je otázka, zda to pro prezidentskou kampaň úplně stačí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz odborník z katedry politologie Masarykovy univerzity.

A zdá se, že to není jediná věc, kvůli které mu hrozí případný neúspěch. "Když se dívám v nějaké srovnávací perspektivě, tak za jeho kampaní nikdo nestojí. Tím je myšleno, že by ho chtěla podpořit nějaká významnější zájmová skupina, politická strana a další. Půjde tedy o kandidaturu za jeho vlastní osobu, což šance zrovna nezvyšuje," řekl pro ŽivotvČesku.cz špičkový politolog.

Rozhodnutí o termínu voleb prezidenta republiky, jejichž první kolo se uskuteční v polovině ledna příštího roku, bylo v pátek 1. července vyhlášeno ve Sbírce zákonů. Předvolební kampaň se tak stala oficiální a všechny náklady na ni se budou započítávat do zákonem stanoveného finančního limitu. 

Pro kandidaturu je také nutné sesbírat alespoň padesát tisíc ověřených podpisů od občanů ČR, případně získat podporu od dvaceti poslanců či od deseti senátorů. Kandidátní listina se musí odevzdat na Ministerstvo vnitra České republiky 66 dnů před volbami, což znamená nejpozději 8. listopadu 2022.

Miloši Zemanovi, současné hlavě státu, skončí druhý pětiletý mandát začátkem března 2023, znovu už kandidovat nemůže. Zájem ucházet se o prezidentskou funkci už projevily asi dvě desítky lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.