Karel Schwarzenberg hrál zamlada ve filmu o císařovně Sissi. Takhle šel s politikem čas

Jak šel čas s Karlem Schwarzenbergem
Jak šel čas s Karlem Schwarzenbergem
Foto: reprofoto youtube.com, David Sedlecký - wikipedia.org
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2020

Karel Schwarzenberg sice pochází z urozeného rodu, zamlada měl ale podle vlastních slov nouzi o peníze. Ty se pokoušel získat herectvím. V roce 1957 se jako dvacetiletý mladík objevil ve filmu Sissi, císařovnina osudová léta. Světlům reflektorů ale nepropadl, nakonec ho totiž adoptoval bohatý strýc.

Psal se rok 1957, tehdy dvacetiletý Karel Schwarzenberg měl hluboko do kapsy, a tak se zkoušel uplatnit ve filmovém průmyslu. "Nutně jsem tehdy potřeboval peníze," vysvětlil exministr zahraničí webu echo24.cz. Orlická větev rodiny Schwarzenbergů totiž přišla po převratu z roku 1948 o veškerý majetek. Schwarzenberg s rodiči utekl do Rakouska.

Schwarzenberg ve filmu o císařovně Sissi vůbec nepromluvil, něco si ale nejspíš vydělal. Herectvím se už potom nikdy živit nepotřeboval, v roce 1960 ho adoptoval bohatý strýc a o pět let později po jeho smrti získal obrovské jmění. Odhaduje se, že činilo až 10 miliard korun.

Politická kariéra

Po sametové revoluci se Schwarzenberg okamžitě vrátil do rodného Československa, respektive Česka. Nikdy se netajil tím, že mu domovina celou dobu v emigraci chyběla.

V letech 2007 až 2009 a poté mezi roky 2010 a 2013 zastával funkci ministra zahraničí, zároveň byl poslancem. Mandát mu zůstal i po konci na resortu zahraničních věcí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.