Reklama:

Kauza Kamara pokračuje. Ministr Kulhánek chce od Skotů slyšet omluvu. Ostrý názor vyjádřil Petr Švancara

Glen Kamara (vpravo) při utkání v Praze
Glen Kamara (vpravo) při utkání v Praze
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 10. 2021

Fotbalovou kauzu, která přerostla v obvinění českých dětí z rasismu, intenzivně řeší také ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (37), který vyzval skotskou stranu k omluvě. "Za sebe říkám, že i kdyby se omluvili, tak to nebudou myslet vážně, udělají to jen kvůli tomu, aby byl klid. Já pořád tvrdím, že nás mají hozené do škatulky, že jsme béčková země," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý skvělý útočník Petr Švancara.

Reklama:

Skotský tým Glasgow Rangers neunesl porážku od Sparty a po zápase v Praze začali fanoušci i média tvrdit, že dětští fanoušci se na tribunách dopustili rasistického chování, když si dovolili pískat a bučet na hráče Glena Kamaru. Ten shodou okolností zápas nedohrál, po dvou žlutých kartách byl vyloučen.

Reklama:

Poradce Skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu Marvin Bartley dokonce dětské fanoušky označil za zkažené ovoce. To byl moment, kdy se do kauzy vložili i politici. Ministr Jakub Kulhánek si předvolal britského velvyslance.

Český ministr v pondělí rázně odmítl, že by fandění dětí mělo cokoliv společného s rasismem. Jakuba Kulhánka se dotklo, že nenávist proti dětem mimo jiné podněcoval muž, který je sám odpovědný za rovnoprávnost a diverzitu.

Brněnská fotbalová legenda Petr Švancara nevěří, že se Skotové omluví. A když už se omluví, nebudou to myslet jako upřímné gesto.

"Za sebe říkám, že i kdyby se omluvili, tak to nebudou myslet vážně, udělají to jen kvůli tomu, aby byl klid. Já pořád tvrdím, že nás mají hozené do škatulky, že jsme béčková země pro ně. Oni se dostali do fáze, že už z každého fandění, na které nejsou zvyklí, jsou schopni udělat rasistický podtext. Třeba v derby se na stadionu Sparty včera pískalo na Stanciua. Ale pískalo se kvůli tomu, že ze Sparty odešel do Slavie, nikoliv kvůli tomu, jakou má pleť. Zajímalo by mě, co by z toho udělali na Ostrovech. Znovu chci říct, že my v Česku nejsme rasisté a žije se u nás v pohodě, kdo je v pohodě s našimi zásadami a dodržuje zdejší pravidla a zákony, tak je úplně jedno, jakou má barvu pleti," řekl Petr Švancara pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek nedal skotské straně ultimátum, do kdy chce omluvu slyšet. "Považuji to za tolik závažné, že věřím, že se k tomu představitelé Skotské fotbalové asociace postaví čelem," řekl ministr novinářům.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: