Kauza Kamara: Utkání ve Skotsku klidné nebude. Právník Anwar si na celém případu dělá reklamu, říká legendární gólman

Glen Kamara (vpravo) při utkání v Praze
Glen Kamara (vpravo) při utkání v Praze
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 10. 2021

Fotbalová Sparta po statečném výkonu padla doma s Lyonem 3:4 a fanoušci už pomalu vyhlíží odvetu s Rangers, která se v Glasgow uskuteční 25. listopadu. Vše nasvědčuje tomu, že oba týmy si to rozdají o postup ze základní skupiny Evropské ligy. Podle Jaromíra Blažka (48) to nebude běžné utkání a zejména fanoušci by se měli mít na pozoru. "Bude také hodně záležet, jak k tomu přistoupí tamější média a musím říct, že za mě je obrovským problémem právník pana Kamary," řekl bývalý vynikající brankář pro ŽivotvČesku.cz.

Jaromíre, vy jste utkání s Lyonem sledoval přímo na stadionu a vypadal jste docela spokojeně. Má Sparta to nejhorší za sebou a bude letos opravdu bojovat o domácí ligový titul?

Každý, kdo se na zápas koukal, tak musel být spokojen, padlo plno gólů, škoda že to neskončilo pro Spartu lépe, po tom skvělém začátku, kdy vedla o dvě branky, to vypadalo opravdu skvěle. Pod Pavlem Vrbou vidím progres, kluci si více věří, má to hlavu a patu... Myslím si, že Sparta je nyní stabilizovaná a dostala se na cestu, na jejíž konci opravdu může být titul. Uvidíme, jak na tom bude Slavia a Plzeň, Viktorka měla podivný začátek, ale podle mě s tím kádrem, jaký mají nyní k dispozici, dělají maximum možného. U Sparty je důležité, že hraje Evropskou ligu, že hrají lepší soutěž než Slavia. Já si na telefonu hledal, jak hraje Slavia v Izraeli, nacvakal jsem si Evropskou ligu, hledám výsledek, než mi došlo, že Evropskou ligu vlastně nehrají...

Nadějně je rozehraná také základní skupina Evropské ligy a vypadá to, že Sparta a Rangers se do posledního kola budou rvát o postup. Co od toho utkání v Glasgow, které je na programu 25. listopadu, čekáte?

Když se podívám na to, co se kolem Rangers děje už od toho zápasu se Slavií, tak si myslím, že klidné utkání to nebude. Nemyslím si, že se to bude přelévat na hřiště, spíš myslím všechny ty okolnosti kolem zápasu, které se budou dít mimo hřiště, co se bude psát v novinách nebo co se bude dít ještě před výkopem. Nemyslím si, že to nějak ovlivní hráče, ale kdo pojede na Rangers jako fanoušek, tak to asi bude mít hodně složité.

Když v Glasgow hrála Slavia Praha, tak byl po zápase napaden Ondřej Kúdela a dostal pěstí od Glena Kamary. Myslíte si, že se něco v útrobách stadionu zase může semlít? Že třeba ve sparťanské kabině nepoteče teplá voda, nebo nachystají jiné naschvály?

K tomu se nesníží, nedovedu si představit, že by se snížili k takovému až buranskému chování. Já si myslím, že celá ta kauza má dva úhly pohledu, my to bereme v rámci ČR a oni na to mají britský pohled. Stačí, když se podíváme, jak je multikulturní Británie a jak je to u nás... To je obrovský rozdíl, vnímají to jinak. Já neříkám, že jedno je horší a druhé je lepší, ale vnímají to prostě jinak. Bude také hodně záležet, jak k tomu přistoupí tamější média a musím říct, že za mě je obrovským problémem právník pana Kamary. Osobně si myslím, že Aamer Anwar si na celém případu vylepšuje mediální obraz a dělá si reklamu. Takto to vnímám já, ale znovu chci říct, že obrovský rozdíl je v nátuře, jak se to vnímá tady a jak v Británii.

Hodně se také napsalo o tom, že trenér Rangers Steven Gerrard vytahuje téma rasismus, když se jeho týmu sportovně nedaří, že pak na tiskovkách po zápase odvádí pozornost...

Jasně, ale to jsou i obrovské zkušenosti trenéra, že umí odvést pozornost jinam, to k trenérskému řemeslu patří.

Případ Glena Kamary, do které se postupně »namočily« oba nejslavnější pražské kluby, se začala psát v březnu 2021. Slavia ve Skotsku vedla a mířila za postupem do dalšího kola Evropské ligy. Domácí začali být frustrovaní a dopustili se řady brutálních zákroků. Na konci utkání nervy na uzdě neudržel slávistický obránce Ondřej Kúdela a něco pošeptal do ucha Glenu Kamarovi. Podle hráče skotského týmu šlo o rasistickou urážku. Ondřej Kúdela to popřel a dál popírá. UEFA jeho verzi ale neuvěřila, český obránce dostal trest na deset zápasů a mimo jiné přišel o účast na mistrovství Evropy.

V novém ročníku Evropské ligy los rozhodl, že s Glasgow Rangers poměřuje síly Sparta. V prvním utkání v Praze byly na stadionu přítomné pouze děti. Ty se rozhodly, že Glena Kamaru vypískají, hráč byl v utkání navíc vyloučen. Po utkání skotská strana včetně trenéra Stevena Gerrarda obvinila fanoušky z rasismu. Zápasem se zabývala organizace UEFA, ale na chování dětských fanoušků nic závadného neshledala. Trenér Rangers Steven Gerrard pak řekl, že toto rozhodnutí ho zaskočilo a zklamalo.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.