Každoroční tradice pálení čarodějnic už je za rohem. Ke 30. dubnu promluvila mluvčí HZS

Pálení čarodějnic - Ilustrační snímek
Pálení čarodějnic – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 4. 2021

Na pátek 30. dubna připadá tradiční každoroční tradice pálení čarodějnic, jinak zvané také jako filipojakubská noc. Obce i města po celém Česku vždy dbaly na to organizaci slavností, kde se symbolicky pálila vatra a lidé mohli slavit dobrým jídlem, pitím a společností. Ale stejně jako v loňském roce se i letos na lidovém zvyku negativně podepíše epidemie koronaviru. "Co se týká shromažďování a ohňů, které pořádají například obce, tak to se bude samozřejmě řídit dle aktuálních vládních opatření," uvedla tisková mluvčí HZS Středočeského kraje pro ŽivotvČesku.cz.

Každoroční oslavy a symbolické pálení ohňů, které jsou spojeny s 30. dubnem, patří mezi oblíbené tradice. Loni byl tento zvyk zasažen epidemií koronaviru a letos tomu bohužel není jinak. Stále jsou v platnosti aktuální nařízení, u kterých zatím nedošlo ke změně přesto, že epidemická situace se vyvíjí poměrně příznivě.

"Mimořádné opatření MZdr váže omezení pouze k »hromadným akcím«. Pohyb osob na ulici, náhodná a neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt. Pandemický zákon ani zákon o ochraně veřejného zdraví nemůže plošně regulovat a omezovat volný pohyb osob, tj. ani jejich počet. Policisté tak nemohou a ani nebudou svoji kontrolní činnost orientovat tímto směrem," uvedla policie na Twitteru k platným nařízením, která trvají i nadále.

"Co se týká shromažďování a ohňů, které pořádají například obce, tak to se bude samozřejmě řídit dle aktuálních vládních opatření. S nimi my nemáme nic společného, protože pokud vláda řekne, že je zákaz shromažďování nad více jak 2 osoby, rozhodně za nás nemůžeme říci, že bychom lidem doporučili něco jiného. Vládní nařízení je nad veškerá naše jiná opatření," vyjádřila se mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Tereza Fliegerová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pro pálení na soukromých pozemcích platí stejná pravidla jako třeba při pálení ohně na zahradě.

"Existuje aplikace pálení, kterou mají lidé vyplnit. Pokud pálí na soukromých pozemcích, je určitě dobré dodržovat nějaká bezpečnostní opatření jako například to, že pokud pálím oheň, tak ho mít v ohništi. Dále mít připravenou třeba konev s vodou nebo nějaké ženijní nářadí," doplnila tisková mluvčí HZS Tereza Fliegerová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.