Každý musí být zklamaný, že si více než 30 let po sametové revoluci vybíráme ze soudruhů, říká Michael Kocáb o prezidentské volbě

Michael Kocáb
Michael Kocáb
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2023

Michael Kocáb (68) znal Václava Havla (†75) jako politika i jako člověka. Muž, který Havlovi dělal až do roku 2003 poradce, říká, že jeho lidská stránka se naplno kryla se stránkou Havla coby politika a prezidenta. V revolučních časech po 17. listopadu 1989 pomáhal s tím, aby komunisté předali moc Občanskému fóru. V současnosti je zklamán, že si Česká republika volí hlavu státu ze dvou kandidátů, kteří mají komunistickou minulost, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Vítězem prvního kola letošních prezidentských voleb se stal bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel (61), generála ve výslužbě volilo 35,40 procenta lidí. Do volebního finále postoupil i bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (68), kterému dalo hlas 34,99 procenta voličů. 

"Půjdu volit. Každý občan by měl volit, je to jeho výsostné právo. Jen budu volit náhradního kandidáta Pavla Fischera," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Michael Kocáb, který promluvil o velkém zklamání, pokud jde o oba kandidáty.

"Jsem z toho zklamaný, zejména kdo dělal sametovou revoluci tak intenzivně, musí být zklamaný, že po více než 30 letech si vybíráme ze soudruhů, kteří byli ve straně s Gustavem Husákem, kterého jsme sesazovali," zdůraznil hudebník a někdejší ministr pro lidská práva a národnostní menšiny.

Druhé kolo prezidentských voleb se koná 27. a 28. ledna. Současnému prezidentu Miloši Zemanovi skončí druhé funkční období 8. března.

"Mám ale pozitivní vzkaz, který by lidé měli pochopit, a to je, že lidé by se neměli nechat rozdělit tím, který z komunistů bude ten, kdo usedne na Hrad. Chápal bych rozhořčení, kdyby na jedné straně byl demokrat a na druhé straně komunista, tam bych to chápal, ale trápit se tím, který z bolševiků se tam vydrápe, je zbytečné," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, který v minulosti zažil na vlastní kůži, jak probíhá jednání s Rusy, a který se po sametové revoluci v roce 1989 podílel na odsunu ruské armády z Československa.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.