Každých 8 minut zemře v Česku člověk. Zdravotnictví to neustojí, lidé budou umírat doma, říká Milan Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Prezident České lékařské komory Milan Kubek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) apeluje na vládu, která by podle jeho názoru měla přistoupit k uzavření továren na 2 až 3 týdny, jejichž provoz by mohl být obnoven pouze za podmínek pravidelného testování. "Pokud se do 10 dnů nezačnou počty nakažených snižovat, tak zdravotnictví ten nápor nemůže ustát. Každých 8 minut u nás umírá člověk na covid-19," řekl Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku zemřelo od začátku epidemie nemoci covid-19 přes 21 000 lidí s potvrzenou nákazou novým koronavirem. Poslední tisíc úmrtí přibyl za šest dní. Zdravotnictví je pod náporem a podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka může být hůř. "Je to katastrofa, kterou jsme ještě nezažili. Každých 8 minut u nás umírá člověk na covid-19. Podle oficiální statistiky zemřelo 21 tisíc lidí, ale ve skutečnosti o několik dalších tisíc víc, takže minimálně 25 tisíc, jako menší okresní město. Konec je v nedohlednu. Pokud se do 10 dnů nezačnou počty nakažených snižovat, tak zdravotnictví ten nápor nemůže ustát. Bude umírat víc lidí a budou umírat doma, protože se do nemocnice ani nedostanou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Milan Kubek zastává názor, že vláda přijala opatření příliš pozdě a jsou polovičatá. "Nedošlo k tomu, co by mělo největší význam, tedy k zavření továren na 2 až 3 týdny, s tím, že by ten provoz byl obnoven pouze pod podmínkou zajištění pravidelného a spolehlivého testování. Portugalsko se na přelomu roku ocitlo ve vážné situaci a zavedlo tvrdá opatření, dnes jsou na tom nesrovnatelně lépe a jsou srovnatelně velká země jako my. Portugalci to zvládli a my jsme neskutečně neschopní," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory.

Nemocnice jsou přetížené, zdravotníci přepracovaní a ministerstvo zdravotnictví připravuje nařízení pracovní povinnosti i pro studenty některých středních a vysokých škol. Světlo na konci tunelu je zatím takřka v nedohlednu.

"Já si myslím, že do standardního stavu se nemocnice vrátí až na podzim a za předpokladu, že bude proočkováno do té doby potřebných zhruba 7 milionů lidí. Bohužel stávající tempo očkování je takové, že tímto tempem bychom kýženého proočkování dosáhli za 3 roky, což je naprosto nemyslitelné. Samozřejmě čím více viru cirkuluje v populaci, tím se zvyšuje riziko nových nebezpečných mutací. Stávající situace je neuspokojivá," popsal Kubek pro ŽivotvČesku.cz, kde lze nejdříve vidět naději.

Není vyloučená ani možnost, že vznikne i česká mutace. "Samozřejmě mutace vznikají, nějaká česká mutace už dokonce byla, ale je epidemiologicky nevýznamná. Je to ale otázka času, protože když je toho viru, tak se zvyšuje pravděpodobnost na nové mutace. Česká republika je epicentrum covidu, v rámci Evropy nejpostiženější země na světě, tak je pravděpodobné, že nějaká nebezpečná mutace se u nás objeví a je pravděpodobné, že ji vědci na památku našeho úspěchu po nás pojmenují," doplnil pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Odborníci na šíření koronaviru i politici předpokládají, že očkování nezajistí doživotní i...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu