Kdo chce obvinit Miloše Zemana z velezrady, ten mluví jako estébák, říká Jiří Ovčáček

Miloš Zeman a hradní mluvčí Jiří Ovčáček
Miloš Zeman a hradní mluvčí Jiří Ovčáček
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Hrad se ostře ohradil proti snahám zabývat se možností ústavní žaloby z velezrady na prezidenta Miloše Zemana (76). Hradní mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že mu situace připomíná 50. léta. "Používají výrazivo estébáků, prokurátorů a bolševiků," řekl Jiří Ovčáček pro ŽivotvČesku.cz.

Prezident České republiky Miloš Zeman na sebe upoutal pozornost projevem, kdy hodnotil výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích. Miloš Zeman uvedl, že není prokázáno, že by exploze měli na svědomí ruští agenti. Premiér Andrej Babiš i ministr vnitra Jan Hamáček na základě údajů od Bezpečnostní informační služby ale pracují s verzí, že za akcí ve Vrběticích stojí Rusko.

Proti Zemanovi vystoupil šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) i opoziční politik Miroslav Kalousek (TOP 09).

"Projev pana prezidenta v tuto chvíli přivede každého spojence k úvaze, že když tedy nevíte, co chcete, tak my se nepřetrhneme. Prezidentův projev nás v očích spojenců poškodil a oslabil naši vyjednávací pozici před Ruskem. Nepochybuji, že s tímto vědomím to prezident dělal. V této válce se náš prezident připojil k nepříteli, aby mu pomáhal zpochybnit, rozmlžit, v ideálním případě vyvrátit vyšetřování a závěry našich služeb. Z mého pohledu je to velezrada. Zemanův projev byl mimořádně záludný vůči vlastní zemi," uvedl Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že Česká republika je ve velmi vážné hybridní válce s Ruskem.

Na slova Miroslava Kalouska pak navázal Miloš Vystrčil. "Předpokládám, že se možností podání pro velezradu budeme minimálně zabývat. Ale věci je nejprve potřeba dát dohromady a podívat se na to, jak se na situaci dívají odborníci," uvedl šéf Senátu pro Novinky.cz. Petici kvůli prezidentovi inicioval také hudebník Michael Kocáb, i on má podezření, že Zeman se mohl dopustit velezrady.

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka o velezradě nemůže být řeč. "Používají výrazivo estébáků, prokurátorů a bolševiků z 50. let," sdělil Jiří Ovčáček pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se mu útoky proti prezidentovi nelíbí.

"Mohu konstatovat, že ve zprávě BIS se uvádí, že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu. Konec konců, když se zkoumal druhý areál těsně před jeho výbuchem, nebyl v něm nalezen žádný výbušný systém. Z toho ovšem nevyplývá, že podezření z jejich účasti není vážné," řekl mimo jiné v neděli prezident Miloš Zeman.

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček (42) čelí nejvážnější krizi za celou politickou kari...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.