Kdo jde teď na očkování, musí znát svůj zdravotní stav. Před vakcínou je nutné udělat PCR test, doporučuje imunolog Jiří Šinkora

Ilustrační snímek - očkování
Ilustrační snímek – očkování
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 11. 2021

Od pondělí 22. listopadu platí přísnější protiepidemická opatření. Už nejsou uznávány negativní testy jako doklad tzv. bezinfekčnosti. Mnoho lidí přiznává, že je to situace, kdy se musí nechat naočkovat. Imunolog Jiří Šinkora říká, že masivní očkování v probíhající epidemii není vhodné. Řada lidí totiž míří pro vakcínu, ale mohou mít v těle rozbíhající se infekci, o které neví, protože hygiena je nestihla vytrasovat. Lidé, kteří dnes uvažují o očkování, by měli znát svůj zdravotní stav. "Pokud je člověk donucen, aby se šel očkovat, tak by si měl udělat pro sebe PCR test. Podle mě by PCR test měl být indikován lékařem před očkováním," uvedl Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.

Před některými pražskými očkovacími centry se v sobotu i v neděli tvořily dlouhé fronty, řada lidí se rozhodla, že se nechá očkovat, protože od pondělí se pro neočkované lidi výrazně zkomplikoval život. Velký zájem byl například o jednodávkovou vakcínu Janssen, která má tu výhodu, že 14 dnů od injekce naskočí platný certifikát a člověk je považován za tzv. bezinfekčního.

Imunolog Jiří Šinkora upozorňuje, že v Česku probíhá epidemie a řada lidí tak míří za očkováním, aniž by věděli, že se setkali s nakaženou osobou a v těle se jim zrovna rozbíhá infekce. Podle Jiřího Šinkory by každý před očkováním měl znát svůj zdravotní stav.

"Ten současný tlak na očkování je nepřijatelný z hlediska lidských práv a svobody. Za druhé se ale ten tlak vytváří v okamžiku, kdy máme vysokou incidenci, to je mimo racionalitu, je to nejhorší možné období, kdy nutit lidi k očkování. Stává se, že jsou očkováni lidé, kterým se zrovna rozbíhá infekce. Už rok a půl píši, že komplikace po očkování jsou většinou u lidí, u kterých probíhá infekce nebo právě doběhla. Nechat lidi očkovat těsně po prodělané infekci je zcela mimo mísu. Pokud máte tu smůlu, že máte rozbíhající se infekci a jdete na očkování, tak může docházet k nepříjemným reakcím," uvedl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora s tím, hygienické stanice nestíhají trasovat a řada lidí tak neví, že jsou potenciálně infekční a jsou přes opatření nuceni k očkování. Podle imunologa by si zájemci o očkování měli nechat udělat PCR test, aby věděli, zda náhodou již nejsou pozitivní.

Na téma zvýšené hladiny protilátek v souvislosti s očkováním upozornila mimo jiné také manželka premiéra Andreje Babiše (67), když vysvětlila, proč se Vivien Babišová nemohla nechat očkovat. "Vivi by se nechala moc ráda naočkovat a je naštvaná, že zatím nemůže. Nechala si totiž nabrat protilátky a má je šíleně vysoké, což jsme byli všichni překvapení. Znamená to, že musela covid prodělat, ale vůbec o tom neví, nic jí vůbec nebylo," řekla v minulosti Monika Babišová (47) pro deník Blesk s tím, že hladina protilátek bude u její dcery překontrolována. Nakonec Viven Babišová očkování podstoupila.

Tehdy část expertů rozhodnutí Vivien Babišové kritizovala, krok zaskočil šéfa Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petra Smejkala. "Touto cestou bych se nevydával. To vede k tomu, že lidé si každý měsíc nabírají protilátky a oddalují očkování. Jediným řešením je co největší proočkovanost populace. Zaznamenal jsem, že Vivien Babišová a Jaromír Jágr si nechali změřit protilátky, to ale bohužel není ten správný přístup," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf MeSES. Další odborníci ale rozhodnutí Vivien Babišové schválili, že postupovala příkladně, když před chystaným očkováním si nechala zjistit hodnotu protilátek.

"Pokud je člověk donucen, aby se šel očkovat, tak by si měl udělat pro sebe PCR test. Podle mě by PCR test měl být indikován lékařem před očkováním. Když jdete na očkování, tak byste měli kontaktovat svého obvodního lékaře a on by měl vypsat žádanku na PCR test, takto by se mělo postupovat. Oni netrasují včas, naženou vás na očkování a nechávají vás očkovat, aniž tušíte, že máte již rozbíhající se nemoc. Spousta lidí takto zemřelo, jen se o tom nemluví, já to nechtěl říkat natvrdo, ale podle mě je to lékařský zločin. Vždyť víme, že i vakcíny, které tady jsou vyzkoušené po desítky let, se nesmí píchat do pacientů, kteří mají teplotu," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Šinkora s tím, že odborníci přesně neví, k jaké reakci dochází u lidí, kteří jsou čerstvě infikováni a do počínající nemoci dostanou vakcínu. Riziko vidí i u lidí, kteří se chystají na třetí dávku, i tito lidé by podle imunologa měli vědět, jak vysokou hladinu protilátek mají a jaký je jejich zdravotní stav.

"Lidé před třetí dávkou by si měli změřit, zda mají vysokou hladinu protilátek z předchozího očkování, nebo po prodělané nemoci. Pokud mají vysoké protilátky, tak třetí dávku nepotřebují. Pokud vysokou hladinu nemají, tak by si měli ověřit, zda nemají náhodou probíhající infekci, měli by to udělat alespoň antigenním testem. Určitě se netestovala bezpečnost vakcíny na již nakažených lidech. Bezpečnost a účinnost vakcín se testovala tak, že se měřily bezprostřední účinky a zda jsou účinné a vyvolají protilátky. O účinnosti nám dnes ty testy ale stejně moc neříkají, vidíme plno případů, kdy se lidé nechali očkovat a stejně se nakazili. Toto nejde ale testovat, to nejde udělat, že máte člověka po očkování a necháte ho při studii nakazit. Když dostanete nemoc po vakcíně, tak je tam nějaká inkubační doba, tak se to chvíli rozbíhá, ale horší je, když už to máte rozeběhnuté a jdete na vakcínu," popsal pro ŽivotvČesku.cz imunolog, podle kterého je nutné v současné době proočkovat hlavně rizikové skupiny a seniory a přestat se upínat tomu, že současné vakcíny zabrání šíření viru. Vakcíny podle něj brání střednímu a těžkému průběhu, ale byly dimenzovány na původní wuchanský typ viru, varianta delta se dokáže přes ně šířit populací.

Pro lidi od 60 let a chronicky nemocné bude od 1. prosince možné přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 už po pěti měsících od ukončené vakcinace. Nyní je interval šest měsíců. Ukončené očkování má v Česku 6,2 milionu lidí, třetí, posilující dávku zatím dostalo více než zhruba 620 tisíc lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.