Kdo je očkovaný, tak je, kdo není, tak prostě není: Epidemiolog Jiří Beran popsal, jak jednoduše ukončit epidemii, aby už lidé mohli žít normálně

Profesor Jiří Beran
Profesor Jiří Beran
Foto: Martin Veselý / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 1. 2022

Je třeba se začít soustředit na rizikové skupiny a přestat testovat bezpříznakové jedince. Je o tom přesvědčen epidemiolog Jiří Beran (61), který pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak by mělo reálně probíhat »ukončování« koronavirové epidemie v Česku.

V neděli testy prokázaly v Česku 23.914 nově potvrzených případů koronaviru. Je to téměř dvakrát víc než před týdnem a vůbec nejvíc za víkendový den od začátku epidemie. U dalších 3849 lidí mají hygienici podezření na opakovanou nákazu. Počet hospitalizovaných s covidem po sobotním poklesu znovu překročil 2000. V nemocnicích bylo ke konci víkendu o téměř 450 nakažených víc než před týdnem, počet pacientů v těžkém stavu se ale snížil. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) ve středu hodlá oznámit, jak bude rozvolňovací proces v Česku vypadat. Šéf zdravotnického rezortu pro Novinky.cz uvedl, že dojde k otevření restaurací i pro neočkované Čechy. Přesný postup, za jakých podmínek se lidé bez vakcíny do restaurací dostanou, hodlá Vlastimil Válek upřesnit.

Podle epidemiologa a vakcinologa Jiřího Berana lze v současnosti zastavit plošné testování a ponechat ho na zodpovědnosti lidí. "Mělo by se zastavit plošné testování a testovací centra by se měla soustředit na lidi s příznaky. Myslím si, že můžeme začít okamžitě uvolňovat opatření. Bylo by dobré, kdyby se zastavilo preventivní testování. Preventivní testování se z větší části dělá antigenními testy, tyto testy jsou spolehlivé a výborné, pokud je použijeme u člověka, který má příznaky, a vy potřebujete potvrdit onemocnění. Jako vyhledávací testy ale naprosto selhávají, jsou to zcela vyhozené peníze. Lidi bych už nesegregoval tím, že někde bude existovat povinnost se nechat testovat. Máte příznaky, tak se nechte testovat. Pokud se nechcete nechat testovat a máte příznaky, tak pět dnů prostě zůstaňte doma. Po pěti dnech už nejste infekční. Je třeba vše zjednodušit, tak se s virem naučíme žít. Zastavil bych trasování a karantény, to v tuto chvíli k ničemu už není. Začněme ke covid-19 přistupovat jako ke každé jiné virové respirační nákaze," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz svůj postoj k ukončení vládních nařízení respektovaný epidemiolog.

Jiří Beran dále představil, jak by podle něj měl vypadat návrat k »normálu«. Lidé by se měli sami hlásit do zdravotního systému, aby ulevili praktickým lékařům. Při záchytu rizikového pacienta by lékaři ihned nasadili léčbu.

"Chodili by se testovat jen ti, kteří mají příznaky. Praktickým lékařům bych z pozice státu pomohl tak, že by se lidé sami sebereportovali, sami by se přihlásili do systému na základě ověření pomocí telefonu a čísla občanského průkazu. Reportovali by do systému, že mají příznaky, systém by jim okamžitě vygeneroval žádanku na PCR test. Ti lidé by šli na test, aniž by zatěžovali praktické lékaře. V případě, že by se test ukázal jako pozitivní, tak by se informace hned předávala v SMS či e-mailu praktickému lékaři. Praktický lékař by ráno přišel do práce a měl by seznam lidí, kteří byli v minulém dni pozitivně testováni," popsal řešení Jiří Beran.

Od začátku epidemie v březnu 2020 se novým typem koronaviru v České republice prokazatelně nakazily víc než tři miliony lidí. Z nich se téměř 2,7 milionu z nákazy zatím vyléčilo a 37.209 zemřelo. Česká republika za sebou ještě nemá omikronovou vlnu, vzrostlo takzvané incidenční číslo. Za posledních sedm dní připadá v Česku 2326 nově potvrzených případů covidu-19 v přepočtu na 100.000 obyvatel. Je to o 103 případů víc než předchozí den. Důležité je, že omikron zatím nezahltil tuzemské nemocnice těžkými případy. Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo těžkých případů minulý týden o 200 více.

"Je třeba si též uvědomit, že tu stále máme ohroženou skupinu, která může být zasažená i omikronem. Dělal jsem si analýzy za loňský rok a zjistil jsem, že v České republice v seniorské populaci žije přibližně 2,7 milionu obyvatel, z nich 22 tisíc zemřelo na covid. To znamená, že umřelo na covid 0,8 procent lidí ze seniorní populace, z toho plyne, že není ohrožen každý senior. Lidé, kteří jsou obézní, kteří mají cukrovku či ischemickou chorobu srdeční, by byli ve zvýšené míře sledováni praktickým lékařem. Kdyby lékaři přišla zpráva, že ti lidé jsou pozitivně testovaní, tak by se podíval, kdo z nich splňuje tyto diagnózy a pro tyto lidi by nasadil hned léčbu na komplikace jako jsou pokles bílých krvinek, změna koagulace (změna srážlivosti, pozn. red.) a druhotný zápal bakteriální. Lékaři by se starali o lidi, kteří mají příznaky a jsou skutečně nemocní. Vůbec bychom »nehonili« a netestovali ty ostatní," popsal efektivní přístup epidemiolog Jiří Beran, podle kterého je systém možné uvést do praxe, pokud bude politická vůle.

Správně nastavený systém by se dal využít při další možné vlně epidemie nebo i v případě jiných epidemií. Jiří Beran navrhl, že po čtrnácti dnech by se vyhodnotilo, zda došlo, či nedošlo k dramatickému nárůstu nakažených. "Pokud by se tak nestalo, tak bych zrušil všechny sankce a segregace. Kdo je očkovaný, tak je, kdo není, tak prostě není, ale není rozhodně potřeba tyto skupiny od sebe dál oddělovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog, který v minulosti proslul tím, že kritizoval postup vlády a ministerstva zdravotnictví při boji s epidemií.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.