Kdo po volbách může být lepší premiér? Politolog promluvil o Ivanu Bartošovi a Andreji Babišovi

Ivan Bartoš a premiér Andrej Babiš
Ivan Bartoš a premiér Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2021

Prezident České republiky Miloš Zeman (76) vyhlásil v loňském prosinci svým rozhodnutím, publikovaným ve Sbírce zákonů pod číslem 611/2020 Sb., volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a stanovil dny jejich konání na pátek 8. října a sobotu 9. října 2021. Nad tím, kdo se stane vítězem, zatím visí otazník. O prvenství se přetahuje hnutí ANO s koalicemi SPOLU a Piráti a STAN. Na post premiéra jsou v současnosti nejdiskutovanější dvě jména. Předseda Pirátů Ivan Bartoš (41) a současný šéf vládního kabinetu Andrej Babiš (66). O tom, kdo z nich by byl pro Českou republiku vhodnějším kandidátem, promluvil pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Republikový výbor ANO na konci července rozhodl, že premiér Andrej Babiš pro říjnové volby povede kandidátní listinu v Ústeckém kraji. Střetne se tak s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem, který je pro něj aktuálně největším konkurentem v boji o post předsedy vlády.

Původně se předpokládalo, že stejně jako v předchozích letech povede Andrej Babiš kandidátní listinu ve Středočeském kraji. Letos bude jejím lídrem vicepremiér Karel Havlíček. K souboji s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem měl premiéra vyzvat sám prezident Miloš Zeman. 

I když zatím není jasné, kdo nakonec volby vyhraje, ve společnosti se nejvíce ohledně postu premiéra mluví v souvislosti s Ivanem Bartošem a Andrejem Babišem. Kdo z nich by byl lepší premiér republiky? Na tuto otázku není jednoznační odpověď.

"Jakýkoliv premiér České republiky bude řešit primárně to, aby udržel pohromadě vládu, kterou vytvoří. Máme to tady xté volební období po sobě, nemyslím si, že se na tom něco změní. Jestli bude premiérem Bartoš, nebo Babiš, oba budou v tomto směru řešit to samé," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Střetu s Andrejem Babišem se Ivan Bartoš neobává a za budoucnost země je připraven bojovat v každém případě. Výhodu má v tom, že v průzkumech důvěryhodnosti politiků v poslední době posílil.

"Jsou průzkumy důvěryhodnosti politiků. Babiš nějakým způsobem v posledním roce značně ztratil s ohledem na to, co tady bylo v souvislosti s pandemií. Bartoš nějakým způsobem šel nahoru. Co tady bude za pár dalších měsíců, je otevřená záležitost," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný politolog Lubomír Kopeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.