Kdo váhal, má pravděpodobně smůlu. Odchod do předčasného důchodu s ohledem na odklad novely už moc lidí nestihne, říká ekonom Křeček
Do předčasného důchodu by kvůli odkladu platnosti zákona se změnami penzí mohlo odejít až 10.000 lidí. Příští rok by to mohlo zvednout výdaje o tři až čtyři miliardy korun, uvedl to nedávno ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v reakci na »opožděný« podpis prezidenta, který ho připojil 1. září, což znamenalo, že nabude účinnosti od října. Do začátku jeho platnosti zbývají zhruba dva týdny, pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček uvedl, že kdo doposud váhal, není pravděpodobné, že by do konce měsíce stačil odejít do předčasného důchodu dle původních parametrů.
Do předčasné penze je možné teď jít nejdřív v 60 letech. Důchodový věk se postupně zvyšuje, s ním se prodlužuje i doba pro případný odchod do předčasné penze. Muži a bezdětné ženy mají letos nárok na řádný důchod v 64 letech, na odpočinek tak mohou nastoupit až o čtyři roky dřív. Na počátku 30. let se důchodová věková hranice dostane na 65 let. Doba pro možný nástup do předčasné penze tak měla dosáhnout pěti let, na této hranici se měla ustálit. Novela nyní lhůtu zkracuje na tři roky.
Prezident měl k novele výhrady. Chybělo mu přechodné období pro zkrácení možnosti předčasné penze. Vytýkal vládě i to, že nové nastavení mimořádných valorizací je dražší než to nynější. Podle Jurečky lidé o záměru zpřísnit podmínky předčasných penzí a zkrátit lhůtu věděli od dubna, mohli se podle toho případně zařídit. Dodal, že nový model mimořádných valorizací sice stojí víc, ale má omezit rozevírání nůžek mezi vyššími a nižšími penzemi.
Do »startu« zákona se změnami penzí zbývají zhruba dva týdny, podle Štěpána Křečka je nepravděpodobné, že ten, kdo doposud váhal s odchodem do předčasného důchodu, by do něj odešel dle původních pravidel.
"Domnívám se, že lidé, kteří to doposud neřešili, tak to budou mít náročné, aby to za poslední dva týdny stihli. Mnoho lidí se snaží vše dohnat na poslední chvíli, což značně vytěžuje kapacity úřadů. Navíc pokud se touto problematikou doteď nezabývali, tak může být složité do ní proniknout, tak aby vše správně zprocesovali. Je tu sice možnost podat elektronickou žádost, ale obávám se, že mnozí starší lidé s tím mohou mít problémy. V těchto případech je vhodné, aby jim pomohli jejich děti nebo vnoučata," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na věc ekonom.
"Úřady jsou přetížené a jen zprocesovat žádost během dvou týdnů při osobní návštěvě je prakticky nezvládnutelné," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček s tím, že je potřeba stanovit výši důchodu a další. "U toho se musí vyplnit řada dokumentů, po daném žadateli může být požadováno, aby doložil nějaká období, která se ukážou, že mohla být špatně založena do systému, mohou se v žádostech vyskytnout chyby. Posoudit to je náročný proces a obávám se, že takto na poslední chvíli to nebude lehký úkol," dodal s vysvětlením Křeček, co může celý proces zkomplikovat a doplnil: "Nicméně je důležité proces zahájit, i když se totiž vyřídí po termínu, lze v určitých případech odejít do předčasné penze za původních podmínek."
Situaci tedy lze vyřešit tak, že zájemce vyplní »Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění«, kdy prostřednictvím tiskopisu si pojištěnec zachová datum uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění v souvislosti s podáním žádosti o důchod v případech, kdy ve výjimečných a ojedinělých situacích nemůže řádně sepsat žádost na OSSZ.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.