Kdy by mohl nastat další lockdown? Situace není zcela příznivá. Myslím, že za 14 dnů, predikuje odborník

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 12. 2020

Je dost pravděpodobné, že rozvolnění, tedy otevřené obchody, restaurace a služby si dlouho své »svobody« neužijí. Situace se totiž nejen v Praze, ale i dalších krajích stává čím dál více rizikovější. Navíc chování lidí, kteří berou vše, co se rozvolnilo doslova útokem, situaci nepřispěje. "Myslím si, že další lockdown přijde za 14 dnů," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Jako mávnutím kouzelného proutku se v Praze zhoršilo skóre v protiepidemickém systému PES. A některé kraje jsou na tom ještě hůře.

"Záleží na rozhodnutí lidí, kteří budou skóre interpretovat. Také nevíme, co udělají s antigenními testy, které chtějí nějakým způsobem zahrnout do výpočtu procenta pozitivních testů. Až třetina nakažených vyjde v těchto testech jako nenakažení, a to může uměle srazit koeficient rizika. Výpočet podílu pozitivních testů a způsob interpretace rizikového skóre by snad dokázal předvídat politolog, nikoli však přírodovědec.  Pokud bychom se bavili jen o systému PES tak, jak je nyní nastaven, tak se domnívám, že za týden bychom byli už ve »čtyřce«. Ale myslím si, že se ministr zdravotnictví bude ještě chvíli tvářit, že na čtyřce nejsme, nebo na ní ještě nejsme dost dlouho, takže nechá rozvolněno a vše s předstíraným leknutím uzavře tak za 14 dnů," prozradil svou predikci pro další zpřísnění opatření pro ŽivotvČesku.cz biolog Jaroslav Flegr.

Česku, pokud se čísla nezlepší, tak hrozí, že brzy spadne do stupně čtyři. A to by znamenalo opětovné uzavření služeb, maloobchodu, restaurací. Pro přechod do horšího stupně stačí, aby skóre v novém systému bylo nad hodnotou 60 tři dny. Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek uvedl, že to není povinnost, ale označil situaci za »křehkou«.

Epidemiolog Roman Prymula naopak pro ŽivotvČesku.cz upřesnil, že současná situace je riziková. "Rozvolnění, které nastává, je skutečně poměrně masívní. Nastává v situaci, kdy druhá vlna neklesla z hlediska nových diagnostikovaných pod tisíc, ale čísla se stále pohybují kolem 4-5000. Situace je nerovnoměrná v jednotlivých krajích. Tam,  kde epidemie není zcela pod kontrolou, je riziko opětovného epidemického šíření. Kontrola je možná významným zapojením testovaní. Nárůst záleží na chování nás všech," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník Roman Prymula.

Reprodukční číslo má aktuálně hodnotu 0,93. Číslo R uvádí průměrný počet dalších nakažených, které může nakazit jeden infekční.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.