Kdy nastane zlom epidemie: Stačí zavést jedno ze tří těchto opatření a jsme za vodou, říká odborník

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 3. 2021

Letošní březen počtem obětí nemoci covid-19 už překonal dosud nejtragičtější loňský listopad. Počet nakažených od začátku epidemie loni na jaře přesáhl 1,5 milionu. Současný stav ukazuje, že epidemie brzdí. V případě, že ale dojde k rychlému rozvolnění, může se nákaza dostat mimo kontrolu. "Stačí rozvolnit dříve, než počty pozitivních případů klesnou na hodnoty, kdy lze snadno trasovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr.

Průměrný věk lidí, kteří zemřeli v souvislosti s covidem-19, je letos o dva roky nižší než u loňských obětí. Mladších než 70 let je pětina z asi 13.000 obětí epidemie, loni to bylo 16 procent ze zhruba 12.000. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Ve společnosti se nejvíce řeší, že i když epidemie brzdí, zda se může opět dostat mimo kontrolu. "Vlastně máme na výběr ze tří těchto možností. První je být neustále v nějakém polovičním lockdownu. Druhá je nechat vyklesat počty denně nakažených do hodnot, kdy je dokáže efektivně trasovat hygiena, tedy na nějakých 1000 nakažených za den. A třetí, nejrychlejší, je začíst masivně testovat ve školách na na pracovištích pomocí PCR testů. Pokud si nevybereme ani jedné z těchto možností, tak je téměř jisté, že se epidemie opět rozjede. Domnívám se, že k normalitě by nás nejrychleji dovedla třetí možnost, PCR testování zhruba milionu žáků a pracovníků za den. Vzhledem k citlivosti testů by stačilo testovat ze slin jednou za 10 dnů, takže by to bylo výrazně levnější než současné testování pomocí antigenních testů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda schválila prodloužení nouzového stavu vyhlášeného kvůli koronaviru o dva týdny do 11. dubna. Souhlas k tomu předtím dostala od Sněmovny, pro spolu s vládními stranami hlasovali komunisté. Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) doufají, že prodloužení bude poslední. Podle Blatného je nouzový stav dál potřeba hlavně kvůli zachování zákazu pohybu mezi okresy, které chce ale Sněmovna zachovat nejdéle do úterý 6. dubna. Zmírnění restrikcí vláda projedná po Velikonocích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.