Kdy se konečně rozvolní v Česku. Do konce února se to lepšit nebude, predikuje Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 1. 2021

V Česku epidemie koronaviru razantně sílí, počet úmrtí s covid-19 přesáhl 12.000. V současnosti reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je na hodnotě 1,31. Protiepidemický systém PES je stále v pátém stupni a situace je pro lidi poměrně tíživá. "Situace se podle mě v následujících týdnech lepšit nebude. Podle mého osobního odhadu se nezlepší do konce února," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

S novým rokem se Česko opět dostalo do nelichotivých statistik. Zatímco o vánočních svátcích byla nutná hospitalizace u více než 4300 nemocných, v závěru roku jejich počet přesáhl 6000. Nemocnice proto nyní nesmí přijímat pacienty na plánované zákroky, které je možné odložit. Nemocnice musí také zvyšovat počty lůžek připravených pro pacienty s covidem-19. Mírně zrychluje i nárůst počtu úmrtí s covidem-19. 

"Vakcinace bude ještě trvat. Není to všechno úplně v našich rukou, protože jedna věc je být připraven očkovat, druhá vakcínu mít. A vidíme, že dodávky chodí postupně. Zatím máme jedinou schválenou vakcínu od společnosti Pfizer, která je schválena evropskou lékovou agenturou. Až bude schváleno více vakcín, tak to také bude jiný příběh. Ale teď je bohužel schválena jen jedna a dávky vakcín chodí v nějakém čase a nemůžeme očekávat, že za měsíc tady bude 10 milionů dávek k dispozici. Bude to tedy nějaký čas trvat, řekněme půl roku, než k proočkovanosti dojde," nastínil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V neděli laboratoře odhalily 6220 nových případů. Z téměř 15.000 testů bylo 41,9 procenta pozitivních. S nákazou se nyní v Česku potýká téměř 120.000 lidí, hospitalizovaných bylo v neděli 5777, asi o 200 více než v sobotu, ve vážném stavu je 877 z nich.

"Očekávám, že situace může být komplikovanější, což avizuje i ministerstvo zdravotnictví. A to z důvodu, že jsme v období, které je ideální pro šíření respiračních infektů. Je to tak každý rok a tento nebude výjimkou, navíc prostředí tomu nahrává. Tedy teploty, shromažďování lidí uvnitř, také to, že není slunce, které má na šíření viru nepříznivý vliv z důvodu UV záření. Situace se podle mě v následujících týdnech lepšit nebude, a to podle mého osobního odhadu do konce února. Přál bych si, aby rozvolnění bylo dříve, ale očekávám, že leden a únor budou měsíce, které budou složitější," dodal pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch, který vedl rezort zdravotnictví tři roky a v loňském roce v září rezignoval.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.