Kdy se rozšíří varianta deltakron: Odpověď poskytl epidemiolog Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 3. 2022

Ve světě se objevila nová covidová varianta nazvaná deltakron, která je kombinací variant delta a omikron. Objevila se nejprve na Kypru, ale potvrzená je také ve Francii, Dánsku nebo Nizozemsku, uvedl to v pondělí pro ČTK biolog a ředitel brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon Omar Šerý. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa Romana Prymulu (58) s dotazem, kdy se nová varianta může rozšířit a zda může představovat po klinické stránce vážný problém.

"V České republice zatím zkušenosti s variantou deltakron nejsou. Může se ukázat, že se to dramaticky nerozšíří, protože se zatím vedou spekulace, jak tato varianta vznikla. Teoreticky se předpokládá, že některé osoby byly nakažený původním virem delty, další osoby byly nakaženy variantou omikron. Mezi nimi docházelo k výměně dané informace a tím vznikla takováto rekombinace viru, tím je tedy otázkou, jak jde o klinicky závažnou variantu a zda má dostatečný potenciál k rozšíření," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Na novou variantu podle Šerého upozornil virolog Leondios Kostrikis z kyperské univerzity. "Oznámil, že objevil v několika vzorcích novou variantu koronaviru vzniklou rekombinací varianty delta a omikron a nazval ji deltakron. Byl za to kritizován a téměř nikdo mu nevěřil," řekl v úvodu týdne Omar Šerý.

Podle něj se ale nyní varianta potvrdila a objevila se ve Francii, Dánsku, Nizozemsku, ale také v USA. Bližší podrobnosti by podle Šerého měly být známé v příštích dnech. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.