Kdy v Česku převládne nová mutace koronaviru. Riziko nárůstu je opravdu velké, zdůraznil Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 2. 2021

V poslední době se hodně mluví o britské mutaci koronaviru, která začíná být stále větší hrozbou. Šíří se totiž mezi skupinami, které jsou více zranitelné a vznikají obavy z toho, aby se nakažlivější forma nedostala mimo kontrolu. "To, že riziko nárůstu tady je, tak to je pravda a je opravdu velké," uvedl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42) pro ŽivotvČesku.cz.

Koronavirová epidemie v Česku zůstává i nadále velmi alarmující. S výskytem britské mutace koronaviru se vyskytuje řada dalších problémů, které rozhodně celou situace výrazně komplikují. Třeba skutečnost, že přenos viru je významně rychlejší. Největší rizika pak mutace viru představuje pro zatížení zdravotnického systému. Otázkou zůstává, kdy mutace viru v Česku začne dominovat.

"Velmi těžko se to odhaduje. Prokázaných případů, které jsou opravdu prokázány sekvenováním, je několik desítek. Samozřejmě v reálu jich bude více. Těžko se to odhaduje. To, že riziko nárůstu tady je, tak to je pravda a je opravdu velké," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček.

Odborníci upozorňují, že dominovat by mutace viru měla někdy s koncem února, začátkem března. "Vlna, která může následovat stávající vlnu může logicky přijít. S vysokou mírou pravděpodobnosti bude vyvolána zmutovaným virem, který bude agresivnější a bude se rychleji šířit. Pokud bude šíření o 40 % rychlejší, je potřeba si uvědomit, že adekvátně přísnější musí být opatření, aby ji zastavila, tedy přísnější než stávající opatření," dodal pro ŽivotvČesku.cz renomovaný epidemiolog Roman Prymula s tím, že Česko nečekají v žádném případě lehké časy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.