Když Babiš snil, chtěl připlácení za lepší péči ve zdravotnictví. Před volbami se probudil a dělá, že o ničem neví

Komentář: Lídr hnutí ANO Andrej Babiš je muž mnoha tváří. Někdy je to zachránce národa, jindy nepochopený vizionář. Občas podnikatel a jindy zase jen »obyčejný člověk«. A mimo to pak sem tam i autor literatury snové. Tedy konkrétně jednoho snu – slavného manifestu »O čem sním, když náhodou spím«. Pamatujete? Tam si »dadaista« Babiš v roce 2017 vysnil budoucnost podle svého gusta. Digitální stát, efektivní byrokracie, méně papírování, více výsledků. A taky, což je důležité, nadstandardy ve zdravotnictví, jak jsme vyčetli v redakci ŽivotvČesku.cz z jeho »velkého díla«. Jenže ono to má vlastně trošku háček – tedy pokud jde o jedno z jeho posledních vyjádření.
Pokud jde o Babišovu »veleknihu ze snů«, opravdu tam stojí černé na bílém: "Měli bychom lidem umožnit, aby si na lepší péči dobrovolně připlatili (zdroj: strana 75, kdyby někdo pochyboval – a je pravděpodobné, že Babiš bude).
Střih. Je o osm let později, přesněji rok 2025 a před volbami do Sněmovny, ale něco se ve snech politika změnilo. Andrej Babiš už nespí. Probudil se v opozici.
A jako každému, komu někdo připomene, co ve snu říkal, mu to není úplně po chuti. Když teď vláda lídra koalice Spolu Petra Fialy zvažuje přesně to, co Babiš kdysi navrhl, totiž možnost připlatit si za lepší péči, expremiér gonguje na poplach.
Straší dvourychlostním zdravotnictvím, privatizací zdraví a útokem na obyčejné lidi. "Fialova vláda vytáhla další plán, jak z vás tahat peníze. Za komfortnější péči ve zdravotnictví si prý máte připlatit. A když na to nemáte, máte smůlu. Jako hnutí ANO nechceme zdravotní péči rozdělovat na standard a nadstandard," uvedl v pondělí na svých sociálních profilech.
A teď tedy – jak se v tom má člověk vyznat? Jeden by totiž skoro zapomněl, že to byl právě on, kdo nadstandardy chtěl. Ale jak už to tak v životě bývá, paměť některých politiků je ošidná. Obzvlášť, když se vám zdálo, že všechno bude lepší, když to tedy budete řídit vy.
Babišův problém je, jak už minulost ukázala, že si nepamatuje. Neví tedy, co psal. Jeho sen z roku 2017 se ale stal do jisté míry »archivovanou realitou«. Možná je to ale všechno triviálnější. Když to říká Babiš, je to vize. Když to dělá vláda, je to útok na lidi. Politická paměť bývá často selektivní – a v Babišově případě obzvlášť, a to ve smyslu »Co bylo včera, neplatí dnes« a možná i tak, že »Co bylo dnes, neplatí zítra«.
Samotná debata o připlácení přitom není vůbec hloupá. Jen složitá. Český zdravotní systém je solidární, to je jeho síla. Ale zároveň už dnes funguje jako tichý nadstandard – kdo má známosti, peníze nebo trpělivost, má výhodu. Legalizace nadstandardu by tomu dala rámec. Ovšem rámec, který musí být nastaven spravedlivě a srozumitelně.
Jak na tom aktuálně zdravotnictví je, pro ŽivotvČesku.cz před pár dny zhodnotil Roman Prymula. A nebyla to milá slova.
České zdravotnictví čelí totiž v posledních letech vážným výzvám – a to od personální krize přes finanční nejistotu až po narůstající podezření z korupčních praktik. Zmínit je potřeba i nedostatek některých léčiv. Kritika z řad odborníků i pacientských organizací sílí a míří především na současné vedení resortu zdravotnictví pod taktovkou Vlastimila Válka (TOP 09). Výraznou připomínku k aktuální situaci přidal Prymula, který pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že by návrat Adama Vojtěcha (což je již několik dní známá věc – redakce o tom psala článek) do čela resortu po případném volebním vítězství hnutí ANO mohl být krokem správným směrem.
"Pokud jde o stávající situaci, de facto jsme neviděli čtyři roky ani náměstka pro léčebně-preventivní činnost a myslím si, že pokud tam nastoupí Adam Vojtěch, tak práce s ním byla poměrně konsenzuální," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Prymula. "Dala se řešit celá škála problémů a proaktivně se skutečně řešily, takže ke změně v řízení resortu dojde. A bude to v tomto smyslu krok správným směrem," doplnil.
Prymula zároveň vyjádřil obavy nad aktuálním stavem systému. "My jsme dnes v situaci, kdy se zdravotnictví dostává na scestí, otřásají jím korupční skandály a celé to financování vychází tak, že se dostáváme do červených čísel. Systém se tak stává nestabilní včetně toho, že tam chybí dostatek personálu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.