Reklama:

Když bude zvedat jen pravačku, záda to nezvládnou. Demetrashvili si rýpla do Turka, reagoval Rajchl

Katerina Demetrashvili a Jindřich Rajchl
Katerina Demetrashvili a Jindřich Rajchl
Foto: Reprofoto se svolením CNN Prima News
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 12. 2025

Poslankyně Pirátů Katerina Demetrashvili vzbudila pozornost i kritiku kvůli poznámce na adresu zdravotního stavu nominanta Motoristů sobě Filipa Turka. V úterním pořadu 360° na CNN Prima NEWS jeho problémy s vyhřezlou ploténkou přetavila v ironický žert, který okamžitě vyvolal reakci jak moderátorky, tak dalšího hosta ve studiu, zaznamenali jsme v redakci ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Demetrashvili v debatě mimo jiné komentovala možnou budoucí roli Turka ve vládě. "Jako zástupce strany, která bude mít na starosti ministerstvo sportu a prevence, by měl vědět, že když zatěžuje tělo, tak by ho měl zatěžovat rovnoměrně. Když bude jenom zvedat pravačku, tak to záda asi nezvládnou," řekla v narážce na to, že Turek čelí kritice za příspěvky na sociálních sítích. Za výroky se omluvil, u některých autorství odmítá. Kontroverze vzbudilo také jeho majetkové přiznání či informace, podle nichž před osmi lety vyhrožoval zaměstnanci saúdskoarabské ambasády. Čelil rovněž kritice, že při připomínce 17. listopadu jednomu z oponentů hrozil slovy, že mu »zahajluje do ksichtu«.

Reklama:

Moderátorka Markéta Fialová však okamžitě zasáhla a výroky mírnila. "Pojďme se dohodnout, že tady nebudeme zpochybňovat zdravotní indispozice. Ani je zlehčovat," upozornila pirátskou poslankyni přímo ve vysílání.

Ještě ostřejší reakci přidal poslanec SPD Jindřich Rajchl, který vystupování Demetrashvili označil za nedůstojné. "Fakt byste neměla klesat takhle nízko. Spojovat to, že má Filip Turek vyhřezlou ploténku a nemůže se dostavit, s tím, že zvedal pravačku, je nedůstojné a nízké," reagoval ve studiu.

Demetrashvili v jiné části pořadu uvedla, že chce znát případné konkrétní důvody prezidenta Petra Pavla, pokud Turka nakonec nejmenuje ministrem. Podle ní by měly být právního, nikoli politického charakteru. S důrazem na to, že rozhodnutí by mělo stát na jasných a vysvětlitelných kritériích, souhlasil i další host debaty, a to poslanec TOP 09 Jiří Pospíšil.

Filip Turek, původně zvažovaný jako kandidát na post ministra zahraničí a následně na ministra životního prostředí, se kvůli zdravotním problémům dosud s prezidentem Pavlem osobně nesetkal. Má potíže s vyhřezlou ploténkou a podle informací od Motoristů je hospitalizován a pod silnými léky proti bolesti. Tento týden Turek z nemocnice vzkázal, že o schůzku s hlavou státu stále stojí, ale její termín závisí na jeho zdravotním stavu.

Předseda Motoristů Petr Macinka dříve uvedl, že Turek z aktuálního seznamu ministrů vypadl proto, aby nedošlo ke zdržení jmenování nové vlády, a důvod je podle něj čistě zdravotní. Motoristé dlouhodobě deklarují, že od Turkovy nominace nechtějí ustupovat.

V úterý ráno prezident Petr Pavel na Pražském hradě jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem. Ten následně hlavě státu předal seznam kandidátů na ministry vlády ANO, SPD a Motoristů sobě. "V návrhu, který jsem přinesl, na základě rozhodnutí předsedy Motoristů pana Macinky jméno pana Turka nefiguruje,“ řekl Babiš novinářům s tím, že vedením ministerstva životního prostředí má být dočasně pověřen právě Macinka, který zároveň směřuje na post ministra zahraničí.

Pražský hrad později oznámil, že novou vládu v navrženém složení prezident jmenuje v pondělí 15. prosince, tedy 72 dní po konání voleb. Otazník nad budoucností Turka ve vládě i nad jeho případným osobním setkáním s prezidentem tak zůstává jedním z viditelných politických témat – a nově také zdrojem ostrých výměn v televizních debatách.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: