Když mohou vyvolení na fotbal, tak bych otestované pustil i na koncert, říká zpěvák Matěj Ruppert

Matěj Ruppert doufá, že by se už v létě mohlo koncertovat
Matěj Ruppert doufá, že by se už v létě mohlo koncertovat
Foto: nextfoto.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 3. 2021

Zpěvák skupiny Monkey Business Matěj Ruppert (42) sleduje, jakým tempem v České republice pokračuje očkovací proces. Jako umělec, který pro život potřebuje publikum, počítá s tím, že léto by mohlo být ve znamení rozvolnění. "Když může jít pár vyvolených na fotbal, tak proč by lidé, kteří mají zájem a projdou testem, nemohli jít na koncert," uvedl zpěvák pro ŽivotvČesku.cz.

Matěji, už jste cestoval z okresu do okresu? Co na současná opatření říkáte?

Pro mě osobně toto opatření nepatří mezi ta nejbolestivější. Mnoho těch cest řeší potvrzení od zaměstnavatele. Je mi trošku líto hlídek, když je vidím celé hodiny stát někde v zimě u silnice. Je otázkou, zda by třeba policisté nebyli užitečnější jinde, to ale není výtka směrem k nim, ale spíše ke státu a k ministerstvu vnitra.

Myslíte si, že omezení pohybu povede k tomu, že nad virem začneme vítězit?

Už jsme se o tom bavili dříve a říkám to nejen já, ale říká to řada odborníků. Celou naši zem jsme měli zavřít mnohem dříve, ideálně už ve druhé polovině října, tehdy jsme ji měli »umrtvit« na dva nebo na tři týdny. Už tehdy se měla začít snižovat čísla nakažených a hospitalizovaných. Já mám obavu, že současná opatření nebudou stačit, že je to jen prodlužování nepříjemné agonie a dříve či později stejně bude muset dojít k tvrdším restrikcím. Myslím, že kdybychom ty tvrdé restrikce udělali už dávno, tak to bylo méně bolestivé i pro ekonomiku.

K uzavření velkých firem ale chybí vůle...

Ano, tím se zase dostáváme k tomu, že je tu konflikt zájmů předsedy vlády. Konflikt zájmů znamená, že je tu ta možnost, že by ten člověk mohl ovlivňovat chod státní správy ve prospěch svých vlastních aktivit a podniků. Já netvrdím, že to dělá. Kdyby to dělal, tak to není konflikt zájmů, ale už je to podvod. Konflikt zájmů je to, že ten člověk má možnost to dělat. Předseda vlády má rozhodovat o tom, zda se mají zavřít velké podniky, které evidentně patří mezi největší šiřitele nákazy. Jenže předseda vlády je vlastníkem velké řady těchto podniků. V tu chvíli je tu otázka, zda jeho rozhodování je opravdu nestranné.

Vy a vaše rodina máte z covidu velký strach? Nebo je to opodstatněný respekt?

Mám velký respekt. Bagatelizovat to onemocnění ve smyslu, že jde o těžší chřipku, je nesmysl. Já jsem zpěvák, nejsem epidemiolog či infektolog, tudíž můj názor nejde brát jako názor experta. Ale většina odborníků hovoří o tom, že přenosnost viru je daleko větší než u chřipky. Tady za rok zemřelo 20 tisíc lidí, statistika je neúprosná. Ze zdravotního hlediska je ta situace velmi vážná a je velice vážná i z ekonomického hlediska. Mně osobně ale trochu uklidňuje, že dětem se vyhýbá těžký průběh nemoci. Když to chytnu já či moje žena, tak je pravděpodobné, že ten průběh bude mírný. Ale je tu strach o moje rodiče či o rodiče mojí ženy. Jsem třeba velmi rád, že se mi minulý týden moje rodiče podařilo přihlásit do očkovacího procesu. Byl jsem překvapen, jak hladce to šlo. Osobně si myslím, že všichni jsme se měli na 14 dnů zavřít doma. Na jaře byl zákaz vycházení od 20 hodiny večer a všichni jsme to přežili. Na jaře byla situace vážná a byli jsme daleko více vystrašení i kvůli tomu, že s tou chorobou jsme neměli zkušenosti. Odborníci říkají, že tato nemoc má poměrně vysokou smrtnost proti chřipce, ale zároveň ta smrtnost není taková, aby každý z nás za ten rok měl přímou zkušenost s tím, že mu umřel někdo blízký. Mně je líto každého, kdo ztratil někoho blízkého. Ale takových lidí není tolik, abychom si to nebezpečí uvědomili úplně všichni. Když někomu třeba umře otec ve věku 57 let, tak se na tu chorobu dívá jinak než lidé, kteří mají to štěstí, že jim na tu nemoc nikdo nezemřel.

Jaké bude léto z pohledu Monkey Business? Věříte, že se blíží doba, kdy bude možné jít na koncert?

Léto samozřejmě řešíme. Měli jsme už domluvené koncerty na březen, ale to se muselo zrušit. Pořád věříme, že se v létě s publikem uvidíme naživo. Modlíme se, aby tady postupovalo očkování. Já pevně věřím, že do léta se podaří velkou část občanů proočkovat a letní sezónu prožijeme podobně jako tu loňskou. Doufám, že třeba na podzim pro nějaký omezený okruh lidí bude možné hrát i ve vnitřních prostorách. Ten fotbal na Slavii ukázal, že to jde. Když může jít pár vyvolených na fotbal, tak proč by lidé, kteří mají zájem a projdou testem, nemohli jít na koncert... Určitě to nepůjde v březnu či v dubnu, teď musíme hrubě srazit počty nakažených, abychom se dostali pod 3000 nakažených denně, to je priorita. Ale na konci května si omezenou kulturní akci pro testované umím představit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.