Když respekt nahradí alkohol, výměna manželek nepomůže. Režisérka reality show řekla, proč někdy pláče

Výměna manželek
Výměna manželek
Foto: Archiv TV Nova

Když v českých domácnostech zmizí respekt, láska a úcta, přichází nuda a lhostejnost. A mnohdy jsou složité mezilidské stavy rozvrácené také alkoholem. Nejnovější díl televizní reality show ukázal muže, kterým oči nedokáže otevřít ani vyměněná manželka. Na chyby rodičů pak nejvíce doplácí děti. "Pro mě je vždy náročné, když vidím, jak se v rodině zachází s dětmi," uvedla pro ŽivotvČesku.cz režisérka reality show Jana Rezková (55) s tím, že občas dojde i na slzy.

Populární reality show z českých domácností opět donutila diváky k přemýšlení, co vše se v českých rodinách děje, co je normální a co už je patologické. Diváci se seznámili s Dášou (31), Pepou (31) a čtyřletými dvojčaty Jožkem a Jurajem z Horních Měcholup. Na druhé straně stála rodina z Rudníku, kterou tvoří Marie (39), Lukáš (28) a dcera Karolína (12).

Ústředním motivem Výměny manželek byl alkohol. O zápletku bylo postaráno, když Lukáš přivítal náhradní manželku v podroušeném stavu. Lukáš pil téměř celých 10 dnů, abstinující Dáša z toho byla velmi zaskočená. Lukášova nevlastní dcera řekla, že Lukáš před příjezdem nové paní domů vypil půl láhve vodky. Během natáčení pak vodku vyměnil za pivo.

Pití piva se často bagatelizuje, za většího strašáka se považuje tvrdý alkohol. Psychiatr a odborník na návykové nemoci Karel Nešpor ale pití piva nepodceňuje, naopak ho vnímá jako velký problém. "Přibližně polovina alkoholu se u nás vypije v podobě piva. Není divu, alkohol v pivu se nedaní a politici vycházejí pivovarníkům všemožně vstříc," uvedl Karel Nešpor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že dlouhodobá konzumace alkoholu rozvrací rodiny. Člověk pod vlivem alkoholu není schopen kvalitně vychovávat děti a zvládat každodenní situace.

České domácnosti zná lépe než mnozí sociologové či psychologové. Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková (55) natáčí populární a sledovanou reality show už téměř 16 let. Může tedy hodnotit, jak se Češi za tu dobu změnili. "Problémem českých domácností je lenost i agresivita. Extrémní rodiny netočíme. Díváte se na lidi, kteří jsou svéprávní a chodí k volbám," uvedla Jana Rezková pro ŽivotvČesku.cz.

Také Marie v Horních Měcholupech po večer popíjela pivo. I tady vidí odborník velká rizika. "Užívání alkoholu u žen odsuzují lidé více než u mužů. Ženám více záleží na tom, jak vypadají a jak působí na okolí. Uvědomují si, že alkohol jejich vzhledu i pověstí škodí. Tím lze vysvětlovat častější samotářské pití," popsal pro ŽivotvČesku.cz Karel Nešpor, jak k alkoholu přistupují obě pohlaví.

Další emotivní scénou při výměně byla chvíle, kdy chtěl opilý Lukáš své nevlastní dceři kontrolovat úkoly. Karolína mu nechtěla vyhovět kvůli tomu, v jakém stavu se nacházel. Další den pak Karolína nechtěla do školy. Lukáš ji musel popadnout do náruče, odnést do auta. Karolína ale z vozu nakonec utekla. Lukáš se pak při jejím návratu uchýlil k fyzickému trestu.

To jsou situace, kdy televizní štáb přestává být pouhým pozorovatelem dění, ale má chuť do natáčení aktivně vstoupit. "Pro mě je vždy náročné, když vidím, jak se v rodině zachází s dětmi. Mockrát jsem plakala, stane se, že mě ty emoce úplně přepadnou," řekla v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz režisérka populární reality show Jana Rezková (55) s tím, že ve vyhraněných případech už štáb podal i podnět na sociální odbor, aby došlo k přezkoumání vztahů v rodině. To jsou ale pasáže, které pak už v televizi diváci neuvidí.

Neobvyklý případ museli vyřešit brněnští strážníci. Hledali v noci čerpadlářku, která odeš...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.