Reklama:

Kladivo vládního balíčku dramaticky dopadne na peněženky rodin s dětmi, ukazuje analýza. Dobře se bude mít jen jedna skupina, vysvětlil ekonom Pikora

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2023

Špatná zpráva pro rodiny s dětmi. Vládní konsolidační balíček, který přes zuřivý odpor opozice protlačily strany pětikoalice, podle analýzy společnosti BDO nejvíce zasáhne do rozpočtů domácností vychovávajících budoucnost národa. Jde o důsledek plánovaného rušení a omezování daňových slev. Analýza, kterou společnost BDO poskytla redakci ŽivotvČesku.cz, například vypočítává, že v absolutních číslech může činit propad pro rodinu s dětmi i 62 760 korun ročně. Fakt, že rodiny s dětmi budou nejvíce bity, ostře kritizuje lídr SOCDEM Michal Šmarda. A ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora dodává, že mnout ruce si mohou jedině ti, kdo čerpají dotace.

Reklama:

"Obecně lze říci, že z důvodu zrušení či omezení některých daňových slev a zavedení příspěvku na nemocenské pojištění zaměstnanců se v procentuálním vyjádření nejvíce zvýší daňové a odvodové zatížení u rodin s dětmi staršími 3 let, kdy má rodič zaměstnanecký příjem asi 40–50 tisíc korun měsíčně a druhý rodič je doma s dětmi, kdy nedosahuje příjmu nad 68 000 korun ročně. Zde se dostáváme na úroveň až o asi 10,5 % vyšších odvodů," popsala daňová poradkyně Monika Lodrová ze společnosti BDO.

V důsledku vládních úprav dojde k omezení možnosti čerpat slevu na manžela nebo manželku, která činí 24 840 korun. Novinkou bude omezení, že tato finanční vzpruha bude vymezena jen pro případy, kdy jeden z manželů pečuje o dítě do věku tří let. Škrtnuto je i školkovné, které nyní dosahuje až 17 300 korun. Neradostné vyhlídky nejlépe vysvětlují příklady, které společnost BDO redakci ŽivotvČesku.cz poskytla.

Reklama:

Zaměstnanec se dvěma dětmi staršími 3 let, mladšími 6 let, s příjmem 50 000 korun měsíčně se musí připravit na roční propad 62 760 korun. Sekera úspor dopadne konkrétně ve škrtnutí 34 600 korun školkovného a 24 840 korun slevy na manželku. Pojistné vzroste z 39 000 na 42 600 korun. Suma sumárum, po započtení všech položek vrostou celkové odvody z 28 476 na 91 236 korun. V případě zaměstnance se dvěma dětmi staršími 3 let a příjmem 20 000 korun měsíčně dosáhne propad – po započtení škrtů a nových povinností – ročně 6 600 korun.

Podle předsedy SOCDEM Michala Šmardy budou nejvíce postiženy rodiny s dětmi s příjmy do 70 000 korun měsíčně. "Vláda chce, aby náklady krize zaplatila nižší a střední třída. Lidé s příjmy do 30 tisíc budou platit vyšší daně než před zrušením superhrubé mzdy. Nejvíce postiženy budou rodiny s dětmi s příjmy do 70 tisíc. Úspory se prakticky nedotknou nadnárodních firem a miliardářů, kteří na krizi bohatnou," uvedl Šmarda pro ŽivotvČesku.cz.

Ekonom Vladimír Pikora pak varoval, že na rodiny s dětmi dopadne vyšší DPH u řady položek. A poznamenal, že je skupina lidí, kteří si mohou mnout ruce, protože na ně vládní úsporná opatření budou krátká. "Konsolidační balíček dopadne na všechny. Jedinou skupinou, která na tom bude relativně dobře, budou ti, kteří budou stále čerpat dotace. To domácnosti s dětmi nejsou. Naopak na ně se snese vyšší DPH u mnoha položek. Pokud to budou OSVČ, stát je patřičně potrestá za to, že se starají o sebe," sdělil Pikora pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda Petra Fialy řeší konsolidačním balíčkem neradostnou bilanci hospodaření státu. Rozpočtové deficity jsou velkým strašákem. A cílem úsporných opatření z dílny pětikoalice je snížit rozpočtový deficit v roce 2024 o 97 miliard korun, v roce následujícím dokonce o 150 miliard. Optimismus, který zavládl ve vládních řadách po schválení opatření v minulém týdnu Poslaneckou sněmovnou, nesdílí opozice. "13. října 2023 si budeme pamatovat jako černý pátek pro českou ekonomiku. Poslanci pětikoalice, která má v programu snižování daní, odhlasovali největší zvýšení daní v historii České republiky," uvedla po schválení konsolidačního balíčku předsedkyně poslanců hnutí ANO Alena Schillerová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: