Klausův poradce Forejt se zastal Prymuly: Útočí se na jeho morálku, na to ale teď není čas

Poradce Václava Klause Jindřich Forejt
Poradce Václava Klause Jindřich Forejt
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 10. 2020

Současné dění v České republice je komentováno i v zahraničím tisku. V Německu, ve Velké Británii i v dalších státech bedlivě sledují, jakým způsobem Česko zvládá boj s koronavirem. A současné dění kolem ministra zdravotnictví Romana Prymuly nedává do zahraničí dobrý signál. K tématu promluvil externí poradce Václav Klause Jindřich Forejt (42), který zahraničí tisk sleduje. Domnívá se, že česká společnost je rozdělená a řeší se tu malichernosti.

Jak sousední státy vnímají dění kolem ministra Prymuly?

Momentálně jsme v situaci, kdy se pozornost soustředí na různé podřadné věci, jako jsou různé politické boje a šarvátky, místo abychom pozornost poutali na to podstatné, tedy jak se vypořádat s tou situací, ve které nyní jsme. Ta situace je velmi vážná. Mně na tom vadí, že tady se nezpochybňuje odborná způsobilost pana Prymuly, ale je tu snaha zpochybnit jeho morální kredit. To se nyní míchá dohromady. Pan Prymula je lékař a každý lékař na začátku kariéry skládá slib, že bude jednat v zájmu zdraví pacientů. To je hlavním posláním lékaře. A pan Prymula neudělal nic, čím by se proti tomuto slibu prohřešil.

Jenže Roman Prymula se dal na politickou dráhu…

Je nyní ministrem, ale on není profesionálním politikem. I když jsou komponenty politického života, na které prostě musíte být připraven. Hlavní ambicí všech, a to nejen politiků, by nyní mělo být hlavně to, aby se momentální dění uklidnilo. A abychom se mohli soustředit na to, co je teď hlavní. Tedy na to, aby tady lidé byli zase zdraví.

Jak tedy soused vnímají dění v Česku? Je to z hlediska mezinárodní vztahů ostuda?

Já jsem v německém tisku už na začátku týdne zaznamenal zprávy, které se zamýšlejí nad stavem v České republice a nad politickým vedením. A některé ty zprávy opravdu nejsou lichotivé. Místo toho, abychom vypadali jednotě a soustředili se na boj s pandemií, tak dáváme prostor jiným věcem, které by nyní místo ve veřejném životě zabírat neměly.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.