Klid bude do doby, než se objeví jiné variaty z evropských zemí, říká Roman Prymula
V současnosti je převažující variantou koronaviru omikron, který způsobuje jiné příznaky než původní covid, chybí například dříve typická ztráta čichu a chuti, onemocnění u většiny lidí nemá tak závažný průběh. Je ale výrazně nakažlivější. S nástupem chladnějšího počasí odborníci očekávají, že dojde k vyššímu záchytu pozitivních případů. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa Romana Prymulu (58), kdy podle něj k takové situaci dojde. Z jeho slov vyplynulo, že je to velmi nejasné.
Od konce června Česko prožilo dvě mírné covidové vlny, kdy maximum pozitivních testů za den bylo kolem 4700 a v nemocnicích byl počet v maximu covidových pacientů necelé 2000 - vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví.
Kdy dojde k možné vlně epidemie, není podle něj zcela jisté. "Je to velmi nejasné. Protože počty případů šly dolů, aniž se očekávalo, že listopadový termín dopadne takhle dobře. Myslím si, že populační imunita je velmi dobrá, nedá se očekávat, že by se v tuzemských podmínkách objevila nějaká velká vlna do doby, než se tady objeví jiné varianty, které se sem budou šířit z ostatních evropských zemí. Zatím se neočekává jiná vlna než omikronová," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený epidemiolog.
Odborníci nízké počty pozitivních záchytů přičítají kolektivní imunitě a počasí, kdy doposud v tuzemských podmínkách panovaly nadprůměrné teploty. S chladnějším obdobím predikují, že ale dojde k nárůstu případů.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (62) minulý týden sdělil, že si umí představit vyškrtnutí covidu-19 ze seznamu nemocí, u kterých je třeba izolace, v první půlce příštího roku. Výsledné musí být, že převažující varianta koronaviru s označením omikron nebude dál mutovat a nynější submutace se projeví jako slabé.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.